18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pracowali dla Putina

45 DYPLOMATÓW OSKARŻONYCH O SZPIEGOSTWO! Zostaną wydaleni z Polski

Emilia Waszczuk
23.03.2022  10:06
40 szpiegów Putina w Polsce! To ważni dyplomaci
40 szpiegów Putina w Polsce! To ważni dyplomaci Fot: AP/EAST NEWS

Około 40 rosyjskich dyplomatów zostanie wydalonych z Polski. Wszyscy oskarżani są o szpiegostwo na rzecz Kremla - doweidział się Onet.

Nieoficjalne i szokujące doniesienia Onetu. W środę rano serwis informuje o planach wydalenia z Polski około czterdziestu rosyjskich dyplomatów. Onet powołuje się na źródła rządowe. Dziennikarze podają także, że rano w trybie pilnym do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został ambasador Rosji Siergiej Andriejew.

Szpiedzy Putina w Polsce.

Wśród dyplomatów, którzy mają być wydaleni z Polski, znajdują się między innymi pracownicy ambasady rosyjskiej w Warszawie. Według informacji Onetu wszyscy mieli "prowadzić na polskim terytorium działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską o dyplomatycznych stosunkach" i jednocześnie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. - Ich działalność można uznać za akty szpiegostwa na rzecz obcego kraju - donosi serwis.

Wcześniej w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował o zatrzymaniu pracownika jednego z warszawskich urzędów. Mężczyzna został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Grozi mu 15 lat więzienia.

ABW potwierdza! AKTUALIZACJA

Wedle wstępnych ustaleń służby komunikat w sprawie podejrzenia szpiegostwa i wydalenia rosyjskich dyplomatów wydać miały w środę po południu. Publikacja Onetu przyspieszyła jednak tę decyzję. Już po godzinie 10 rano rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził przeciek i podał więcej informacji w sprawie.

Jak donosi Żaryn, lista rosyjskich agentów zawiera aż 45 nazwisk, wszyscy oskarżeni pracują w Polsce pod przykrywką działań dyplomatycznych. Szef ABW poinformował o pilnym wydaleniu tych osób z terenu RP.

W związku wypełnianiem swoich obowiązków ABW przygotowała listę zidentyfikowanych 45 osób pracujących w Polsce pod tzw. przykryciem dyplomatycznym. To są osoby, które funkcjonują w ramach statusu dyplomatycznego, ale de facto prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko Polsce. Na tej liście, która została w ostatnim dniu przekazana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdują się funkcjonariusze służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, ale także osoby z nimi współdziałające

- przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
- Są to ludzie prowadzący działalność wywiadowczą przeciwko Polsce, ale także przeciwko naszym partnerom. Ludzie, którzy prowadzili działalność będącą działalnością związaną z realizacją zadań wywiadowczych przeciwko Polsce - dodał Żaryn.

Czytaj także