18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie każdemu się należy

500 plus dla małżeństw! WIADOMO, KOMU PIS ICH NIE DA

21.09.2022  15:13
500 plus dla małżeństw. Projekt ustawy w Sejmie
500 plus dla małżeństw. Projekt ustawy w Sejmie Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jeszcze przed wyborami PiS wprowadzi nowy socjal? Do sejmu trafił projekt ustawy o 500 Plus dla małżeństw z długoletnim stażem.

Kolejny szalony pomysł na rozdawanie pieniędzy. Są tacy, którzy twierdzą, że wystarczy wypłacać ludziom co miesiąc 500 złotych, by... pary się nie rozwodziły. Stąd też projekt wprowadzenia programu "500 Plus dla małżeństw".

Tym razem na pomysł prorodzinnego ponoć socjalu nie wpadli politycy PiS, a sami obywatele. Już kilka miesięcy temu pisaliśmy, że komuś chodzi to po głowie, teraz projekt ustawy trafił do Sejmu. I podbił serca części parlamentarzystów.

500 Plus dla małżeństw od rządu

Jakie są założenia? Każda (prawie) para, która przeżyła ze sobą co najmniej 40 lat, miałaby dostawać od państwa dodatkowe pieniądze na życie. Za pożycie. Byłoby to oczywiście obwarowane też innymi wymogami. Po pierwsze, pieniądze miałyby przypaść wyłącznie małżeństwom, Po drugie - jak zdradza jeden z zauroczonych pomysłem polityków PiS - pieniądze dostaliby tylko ludzie, którzy... doczekali się potomstwa. Wspólne życie na kocią łapę bądź tylko we dwójkę, nie jest zdaniem polityków godne wynagrodzenia.

Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa

- mówi jeden z posłów PiS w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Projekt spodobał się politykom, jednak nawet oni wiedzą, że z pieniędzmi dziś krucho i nie bardzo mogą pozwolić sobie na dalsze rozdawanie. Dlatego też debatują, jak finalnie nowy socjal miałby wyglądać - wypłacać go co miesiąc, czy może raz w roku? Dać wszystkim, czy tylko dzieciatym? Skłaniają się ku tej drugiej opcji.

Nowe 500 Plus przed wyborami?

Jak powszechnie wiadomo, wymyślanie i wprowadzanie w życie kolejnych programów socjalnych to stary i sprawdzony sposób PiS na przyciągnięcie wyborców. Ogłoszenie nowego 500 Plus mogłoby więc przysporzyć im zwolenników tuż przed wyborami, jednak pewnie tylko wśród seniorów. Tylko skąd wziąć na to pieniądze w czasie kryzysu i szalejącej inflacji?

Oczywiście oficjalnie wcale nie chodzi o poparcie, a o pomoc obywatelom. Starość obarczona jest wieloma problemami, dofinansowanie małżeństw byłoby więc nie tylko ich uhonorowaniem, ale też pomocą w codziennych trudach. - Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich - argumentują autorzy projektu.