18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

drastyczne rozwiązanie

Zabiorą 500+ antyszczepionkowcom!? NIE MA SZCZEPIONKI, NIE MA PIENIĘDZY

Emilia Waszczuk
19.07.2021  13:37
Rząd odbierze 500 Plus antyszczepionkowcom?
Rząd odbierze 500 Plus antyszczepionkowcom? Fot: ARKADIUSZ ZIÓŁEK/East News

Politycy już wiedzą: czwarta fala nadciąga i trzeba jakoś przekonać Polaków do szczepień. Pojawił się pomysł, by antyszczepionkowcom zablokować wypłatę dodatkowych świadczeń socjalnych.

Polacy nie chcą się szczepić i coraz odważniej negują nawet samo istnienie pandemii. Nie pomaga loteria szczepionkowa, nie pomagają kampanie społeczne ze znanymi Polakami, nie pomaga nawet fakt, że tylko na  COVID-19 zmarło w ciągu roku 75 tysięcy osób, a liczba wszystkich zgonów w Polsce z powodu pandemii wzrosła dwukrotnie. Ludzie za nic mają liczby i wiedzę naukową, zaczyna się więc szukanie alternatywnych rozwiązań.

Jak przekonać Polaków do szczepień? Politycy PiS już przyznali, że z uwagą śledzą zmiany prawa we Francji czy Grecji, gdzie od sierpnia antyszczepionkowcy nie wejdą do lokali gastronomicznych czy komunikacji publicznej (ostrych ograniczeń jest dużo więcej) rząd ponoć szykuje też listę przywilejów i ulg dla zaszczepionych mieszkańców Polski. Na razie jednak politycy nie podejmują żadnych konkretnych działań i liczą na dobrą wolę obywateli, niestety mogą się przeliczyć - czwarta fala zapowiadana jest już na połowę sierpnia, a Polacy masowo do punktów szczepień ciągle nie ruszają.

Nie szczepisz się? Nie masz 500 plus

W niedzielę w Polsat News, w programie "Debata Tygodnia" polityków pytano o działania, które mogłyby przynieść wymierne skutki i zachęcić Polaków do szczepionek. Pojawił się pomysł, by osobom niezaszczepionym odebrać świadczenie 500 PLUS i inne socjale nadane przez PiS.

Trzeba zastanowić się nad tym, czy nie zwrócić się do osób, które otrzymują pomoc socjalną, 500 plus czy różnego rodzaju inne wsparcie socjalne - te osoby powinny, jeżeli zdrowie im na to pozwala, się zaszczepić - dla swojego dobra

- skomentował pomysł poseł KO Tomasz Lenz.

Polityk twierdzi, że skoro nie da się polubownie, to rząd powinien przejść do ostrzejszych rozwiązań. - Poza marchewką, czyli loterią i nagrodami, powinien być także kij - powiedział. Jego zdaniem wypłaty 500 PLUS i innych świadczeń powinny być wstrzymane do momentu zaszczepienia się przez rodziców i uprawnione dzieci.