18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Samotni rodzice stracą 500+, a ministerstwo tłumaczy: takie mamy prawo

Redakcja
05.12.2018  16:17
Samotni rodzice stracą 500 plus
Samotni rodzice stracą 500 plus Fot: Flickr.com

Część samotnych rodziców może wkrótce stracić prawo do pobierania świadczenia 500+ na dzieci. Pieniądze nie będą należały się osobom, które nie mają zasądzonych alimentów.

Ministerstwo Pracy wydało zalecenie, by wbrew dotychczasowym zasadom, odebrać świadczenia 500+ części rodziców - donosi Gazeta Wyborcza. Każda rodzina, w której mama i tata pracują i żyją razem, dostanie pieniądze. Samotni rodzice mogą nie mieć już tyle szczęścia.

Okazuje się, że zgodnie z prawem osobom samotnie wychowującym potomstwo nie przysługują dodatkowe pieniądze, jeśli na rzecz ich dzieci nie zasądzono alimentów. Każdy więc, kto nie złożył wniosku o alimenty, musi teraz liczyć się z utratą pieniędzy. Wyjątkiem są rodziny, w których jeden z rodziców nie żyje bądź jest nieznany, lub gdzie sąd rozstrzygnął kwestię opieki nad dzieckiem (w tym finansowego łożenia na nie).

Ministerstwo wyjaśnia: takie mamy prawo

Nowe przepisy wywołały oburzenie wśród obywateli. Co na to politycy? Nie widzą w tym nic złego, bo takie, zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, jest prawo.

Działanie, które podejmujemy jest zgodne z ustawą. Jest w niej jednoznaczny zapis o tym, że wniosek dotyczący alimentów powinien być złożony. Samorządy, które rozdzielają świadczenie są zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy - powiedział w rozmowie z next.gazeta.pl wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed.

ZOBACZ TEŻ: 

Czytaj także
Przeczytaj więcej