18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dobra zmiana?

Znów zmieniają! 500 plus dostanie jeszcze więcej osob

19.07.2019  17:05
Znów zmieniają! 500 plus dostanie jeszcze więcej osob
Znów zmieniają! 500 plus dostanie jeszcze więcej osob Fot: Piotr Molecki/East News

W piątek Sejm uchwalił poprawkę do ustawy o świadczeniu 500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Zmiana dotyczy progu dochodowego, uprawniającego do świadczenia.

W piątek rząd uchwalił zmiany w programie 500 Plus, o które wnioskowało ugrupowanie Kukiz'15. Dzięki nim o dodatkowe środki obiegać się będzie mogła większa liczba niezdolnych do pracy, ale nadal nie wszystkim niepełnosprawnym politycy zamierzają pomagać.

Zmiany w 500 plus

O co chodzi? O to, że najnowsze prawo uchwalone przez PiS owszem, zakładało przyznawanie zasiłku maksymalnie 500 złotych (lub mniejszego) dla dorosłych niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, ale warunki wydawały się co najmniej kontrowersyjne. Aby dostać świadczenie, nie mogli przekroczyć progu 1100 złotych miesięcznego dochodu... Brutto.

Posłowie Kukiz'15 wnieśli więc o poprawkę, wedle której kryterium dochodowym będzie kwota równa minimalnemu, ustawowemu wynagrodzeniu w Polsce.  I tak z tysiąca złotych brutto próg zamienił się na dwa tysiące dwieście pięćdziesiąt złotych. A różnica ta jest - nie oszukujmy się - ogromna.

Za zmianą było 428 posłów, dwóch się jej sprzeciwiło.

Pomoc tylko dla nielicznych

Po głośnych protestach i błaganiach o pomoc rządu, ten w końcu pochylił się nad niepełnosprawnymi, ale tylko nielicznymi. O maksymalnie 500 dodatkowych złotych ubiegać będą się mogły jedynie osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Do nich zaliczają się osoby z orzeczeniami o:

  • całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji;
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.

Niepełnosprawni bez odpowiedniego zaświadczenia, potrafiący w miarę samodzielnie funkcjonować, nie mają zatem na co liczyć.

Wnioski do ZUS/Krus/Innego świadczeniodawcy składać będzie można od października.

Przeczytaj więcej
Komentarze