18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

drożyzna wymaga reakcji

500 plus zmieni się w 700 plus? Maląg: POMOŻEMY RODZINOM

02.09.2022  09:18
Marlena Maląg nie zapowiada waloryzacji 500 Plus
Marlena Maląg nie zapowiada waloryzacji 500 Plus Fot: Foto Olimpik/REPORTER

Ministra rodziny i polityki społecznej obiecuje pomoc polskim rodzinom. Twierdzi, że PiS zadba o dzieci i ostatecznie rozwiewa wątpliwości w sprawie waloryzacji 500 Plus.

500 PLUS to sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości. Od lat krążą opinie, że to głównie dzięki niemu partia wygrała wybory i stoi u władzy. Problem tylko w tym, że głośny socjal nie spełnił zadań, które mu stawiano, a i dziś, po latach, dodatek wart jest dużo mniej, niż na początku.

Głównym celem (poza przekonaniem do siebie wyborców) było dla PiS zwiększenie dzietności w Polsce. Politycy myśleli, że jeśli dadzą rodzinom po 500 złotych na dziecko miesięcznie, ale jednocześnie nie zadbają o bezpieczeństwo kobiet, dostęp do lekarzy, opiekę po porodzie czy w końcu - zakażą aborcji, panie będą rodzić masowo. Nie rodzą. Po wprowadzeniu 500 plus w Polsce dzietność spadła jeszcze bardziej.

Waloryzacja 500 plus od stycznia?

Co więcej, już dawno mówiło się o tym, że 500 Plus nie jest już warte tyle, co na początku obowiązywania programu. Później przyszła szaleńcza inflacja, która z miesiąca na miesiąc postępuje, i dziś realna wartość flagowego socjalu PiS to zaledwie około 350 złotych.

Polacy nie wyobrażają już sobie, że 500 Plus nie ma, łakną za to więcej. Co chwila pojawia się pytanie, czy rząd zamierza jakkolwiek zareagować na wielką drożyznę w kraju i program zwaloryzować. Podobne pytanie w Gościu Radia Zet usłyszała w piątek ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Jest szansa, że w przyszłym roku to będzie 600, 700 plus? - spytał polityczkę Bogdan Rymanowski. Odpowiedź nie zadowoli wyborców partii rządzącej.

Polityka prorodzinna musi być systemowa, kompleksowa. Musimy spojrzeć, że w tym trudnym czasie, w którym przyszło nam żyć, po pandemii, w trakcie toczącej się wojny na Ukrainie, mamy świadczenie 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, "Dobry start". To, na co może liczyć rodzic teraz przez 18 lat wychowując dziecko, to jest 120 tys. zł. W roku 2015 było to zero

- kluczyła szefowa resortu rodziny.

Na pytanie jasno odpowiedzieć nie chciała, dziennikarz jednak dopytywał. Czy będzie waloryzacja? Nie, nie będzie. PiS podobnych keków nie przewiduje.

Na ten moment nie przewidujemy waloryzacji 500 plus. Zresztą budżet państwa jest już znany

- powiedziała w końcu niepocieszona Maląg, dociśnięta do ściany przez swojego rozmówcę.