18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szykują się nowe wybory

Mapa Polski do zmiany. Będzie nowe województwo

Wojciech Kozicki
23.07.2020  08:57
Warszawa, wybory i nowe województwo
Warszawa, wybory i nowe województwo Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

PiS kontra mapa Polski. Jarosław Kaczyński i jego drużyna wracają do starego pomysłu – prawdopodobnie wkrótce w naszym kraju pojawi się nowe województwo. Media ujawniły, że stosowny projekt ustawy trafi do Sejmu jeszcze w te wakacje. Województwo warszawskie objęłoby Warszawę i przylegające do niej powiaty (obwarzanek warszawski).

Mapa Polski do zmiany. Prawo i Sprawiedliwość dąży do utworzenia nowego województwa. Projekt ustawy o podziale dotychczasowego województwa mazowieckiego na dwie części: województwo warszawskie i mazowieckie, jest niemal gotowy. Jak podaje radiozet.pl, do końca lipca trafi do Sejmu, a posłowie zajmą się nim zapewne już w sierpniu. Co ciekawe, oznacza, to, że we wrześniu odbędą się kolejne wybory na terenie nowych województw.

Nowe województwo w Polsce

Gdy PiS planował wcześniej utworzenie nowego województwa, zakładano okres przejściowy, w którym funkcję marszałka województwa stołecznego pełniłby prezydent Warszawy, a stołeczna rada pełniłaby funkcję sejmiku. Jarosław Kaczyński zmienił jednak plany i teraz okres przejściowy nie wchodziłby w grę.

Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027 – ujawnia informator „Dziennika Gazety Prawnej”.

Opozycja protestuje i twierdzi, że PiS chce umocnić w ten sposób swoją władzę. Rząd tłumaczy, że utworzenie nowego województwa i podział regionu ma zwiększyć szanse biedniejszej części Mazowsza na fundusze z UE

Pewną analogią mogą być Niemcy, gdzie Berlin jest oddzielnym landem – porównuje Dziennik Gazeta Prawna.

 

Czytaj także