18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Luz w Ministerstwie Zdrowia

Adam Niedzielski NIE BOI SIĘ małpiej ospy

13.06.2022  19:42
Adam Niedzielski nie boi się małpiej ospy
Adam Niedzielski nie boi się małpiej ospy Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Dopiero co walczyliśmy z pandemią koronawirusa, a już atakuje nas małpia ospa. Jak się jednak okazuje, minister zdrowia wcale a wcale nie boi się nowego patogenu. Zagrożenia nikt nie widzi. 

Koronawirus zamknął nas w domach na długie miesiące, ale kiedy tylko liczba zakażeń spadła, ludzie wrócili do normalnego funkcjonowania. Teraz światem wstrząsa małpa ospa, ale nasz minister zdrowia się tym zupełnie nie martwi.

Jeżeli chodzi o działania względem małpiej ospy, to przede wszystkim widzimy, że mechanizmy transmisji nie są tak czułe, a zakaźność nie jest duża

- powiedział w rozmowie z Interią minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski nie boi się małpiej ospy

Na razie minister zdrowia jest dumny z polskich służb ratowniczych, które zadziałały perfekcyjnie w czasie pierwszego kontaktu z zakażonym małpią ospą pacjentem w Polsce. To też znosi jego ewentualny strach o przyszłość.

"Wizyta u lekarza, wstępna diagnoza mówiąca o możliwym zakażeniu małpią ospą, natychmiastowa izolacja, szybki wywiad epidemiologiczny, rozmowa z osobami z kręgu narażonych na zakażenie, objęcie ich nadzorem, a w międzyczasie przekazanie materiału genetycznego do NIZP-PZH i badania - to wszystko zadziałało jak należy" - wyjaśnił. Dodał, że chory pacjent czuje się dobrze, a osoby z jego otoczenia nie mają objawów tej choroby.

Nie ma się czego obawiać, choć zapewne kolejne przypadki w Polsce się pojawią. Zalecam jednak spokój i dystans do wszelkich pesymistycznych wizji

- podkreślił Adam Niedzielski.

Ufacie mu w osąd nad sytuacją?