18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

już mają zastępcę

NIEDZIELSKI DO DYMISJI! Minister zdrowia na wylocie

01.09.2022  09:50
Adam Niedzielski do dymisji
Adam Niedzielski do dymisji Fot: Adam Burakowski/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia czeka kolejna zmiana. Szef resortu Adam Niedzielski zostanie odwołany z funkcji. W PiS już znaleźli następcę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski już za chwilę pożegna się z władzą w resorcie? Jesienią nastąpić ma ponoć rekonstrukcja rządu, w ramach której poleci kilka głów. Dymisje objąć mają między innymi polityków - kozły ofiarne za fiasko w sprawie pieniędzy z KPO, ale też ministerstwo zdrowia. Czy to decyzja samego Niedzielskiego, czy może jego przełożeni sami chcą się pozbyć nielubianego ministra?

O tym, że rząd czeka przebudowa, prezes PiS Jarosław Kaczyński wspomniał już kilka tygodni temu. Sam Adam Niedzielski jakiś czas temu zapowiadał, że jego czas w resorcie się powoli kończy, odejdzie jednak, gdy opadnie zagrożenie epidemią. Koronawirus jednak ciągle szaleje, zakaża codziennie co najmniej kilka tysięcy osób (przypadki wykryte) i stale zabija. Mimo to polityk ma zostać odwołany.

Adam Niedzielski do dymisji

Jak na razie nie potwierdzono jeszcze oczywiście oficjalnie planowanych dymisji. Nieoficjalne doniesienia w tej sprawie przytacza jednak "Super Express". Ich informator z całym przekonaniem wymienia zarówno nazwisko Adama Niedzielskiego, który z pracy ma wylecieć, jak i jego następcy.

Nowym szefem resortu zdrowia ma zostać generał Grzegorz Gielerak. To bliski człowiek szefa resortu obrony, wicepremiera Mariusza Błaszczaka

- mówi wysoki rangą polityk PiS.

Generał ministrem zdrowia? Cóż, obecnie stanowisko to piastuje ekonomista. Lekarzem był za to Łukasz Szumowski, a wszyscy wiemy, jak rządził resortem i ile afer się wtedy rozpętało (a co za tym idzie - ile Polacy stracili pieniędzy).

Dymisje za KPO, ale nie Morawiecki

Z rządem jesienią pożegnać się ma jednak nie tylko Adam Niedzielski. Wedle doniesień SE, władze PiS wyznaczyły dwóch kozłów ofiarnych za niepowodzenie w zdobywaniu pieniędzy z Unii Europejskiej w ramach KPO. Wiemy, że negocjacjami zajmował się głównie premier, ten jednak jest nie do ruszenia - Jarosław Kaczyński go uwielbia. Podobną spychologię widzieliśmy już zresztą po wprowadzeniu najgorszej reformy podatkowej ostatnich lat - Polskiego Ładu. Wtedy też Mateuszowi Morawieckiemu włos z głowy nie spadł.

Kto tym razem poniesie konsekwencje jego porażki? Stanowiska stracić mają szef Ministerstwa Rozwoju i technologii Waldemar Buda i minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Nie wiadomo jeszcze, kto miałby zastąpić Pudę, miejsce Budy zająć ma ponoć jednak jego podwładna - wiceministra Olga Semeniuk.