18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

mocny wywiad

Agata Duda nie chce być żoną prezydenta?! Szokujące słowa jej brata

25.06.2020  20:19
Agata Duda nie chce być żoną prezydenta?! Szokujące słowa jej brata
Agata Duda nie chce być żoną prezydenta?! Szokujące słowa jej brata Fot: pierwszadama_akd/Instagram

Brat pierwszej damy - Jakub Kornhauser - udzielił wywiadu Onetowi. W nim rozprawiał między innymi o swojej siostrze i nieczystych zagraniach politycznych szwagra.

Agata Kornhauser-Duda od 5 lat jest polską pierwszą damą, porzuciła pracę w szkole i wiernie stoi u boku małżonka. Mało kto w tym czasie słyszał, jak mówi, nie udzielała się też szczególnie w ważnych sprawach społecznych i politycznych. Znana jest więc jako dama milcząca, której głównymi aktywnościami jest robienie pisanek albo ozdób choinkowych.

W czwartek Kancelaria Prezydenta podsumowała pięć lat działalności pierwszej damy. Wystarczyła na to...  jedna grafika. Swego czasu zresztą Andrzej Duda wyjaśnił, jaka jego zdaniem jest rola małżonki prezydenta...

Agata nie chce być żoną prezydenta?

O byciu pierwszą damą mówił w rozmowie z Onetem brat pani Agaty, Jakub Kornhauser. Poeta i literaturoznawca, na co dzień nie angażuje się w politykę, co więcej, polityki nie lubi, głosuje, bo tak trzeba, ale wcale nie jest zwolennikiem Andrzeja Dudy. Jak wyznaje, wolałby, by prezydentem był ktoś zupełnie inny. Na kogo zagłosuje? Czy ma swojego kandydata?

Nie, nie mam. Jestem bardzo rozczarowany kandydatami, którzy po raz kolejny stają w wyścigu prezydenckim. Zresztą mam bardzo duży dystans do polityków, wolałbym, żeby prezydentem nie był polityk, tylko np. jakiś szanowany profesor, autorytet, ktoś pozapartyjny, kogo pozycji nie podważałyby żadne strony politycznego sporu — i kto mógłby wyłamać się z codziennej partyjnej połajanki - zdradził.

Pan Jakub mówił też o swojej siostrze. Stwierdził, że każda pierwsza dama powinna sama decydować o tym, jak ma wyglądać jej 5 lat bycia prezydentową.

To sprawa każdej pierwszej damy, w jaki sposób chce realizować pełnioną funkcję. Zresztą uważam, że — podobnie jak funkcja prezydenta w obecnym systemie politycznym — tak samo funkcja pierwszej damy jest problematyczna. - powiedział. - Chodzi o to, że wszystko, co robi pierwsza dama, nie odbywa się w zakresie wyznaczonych obowiązków.

Później padły dość znamienne słowa...

Trudno oczekiwać od kogoś, kto nie dostaje za pełnienie swojej funkcji pieniędzy i musi zawiesić dotychczasową aktywność, że będzie pracował z uśmiechem na ustach - powiedział Kornhauser.

Gdy dziennikarka wspomniała mu, że Agata Duda w żaden sposób nie angażuje się społecznie, brat pierwszej damy orzekł: "Pytanie, czy pierwsza dama chce być pierwszą damą".

Żenująca kampania

Jakub Kornhauser ocenił też polityczne - często brudne - zagrania kandydatów na prezydenta. Zwrócił uwagę między innymi na "napuszczanie jednych obywateli na drugich", co mogło być nawiązaniem do ataków Andrzeja Dudy na środowisko LGBT+.

Napuszczanie jednych obywateli na drugich z tego czy innego powodu nie jest szczególnie kulturalne. Być może przyniesie jakiś wymierny skutek w oddanych głosach, co byłoby dla mnie zupełną porażką polityki jako sporu na argumenty i na programy - powiedział.

Poprzednie kampanie, mimo wszystko, opierały się na puszczaniu oka do wyborcy centrowego. Dzisiejsza kampania, z tego, co udało mi się zauważyć, jest oparta na polaryzacji społeczeństwa, na wskazywaniu wrogów. Rozumiem, że chodzi o to, żeby zmobilizować swój żelazny elektorat, ale to sposób uprawiania polityki, który mnie żenuje. Najniższe gusty muszą zostać zaspokojone - ocenił.

Czytaj także
Przeczytaj więcej