18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie płacz?

Amerykanie straszą Kaczyńskiego. PiS ostro pożałuje „Lex TVN”?

24.07.2021  11:47
Amerykanie straszą prezesa PiS
Amerykanie straszą prezesa PiS Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Prawo i Sprawiedliwość za wszelką cenę chce przepchnąć nowelizację ustawy medialnej, nazywaną przez posłów "Lex TVN". Sprawą zainteresowali się Amerykanie, którzy po wejściu w życie nowego prawa stracą kontrolę nad telewizją TVN. Władze USA ostrzegają prezesa PiS grożąc Polsce poważnymi konsekwencjami.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż zwleka z decyzją ws. przyznania lub odebrania koncesji dla TVN 24. Stacja czeka na werdykt od 17 miesięcy. Jeszcze goręcej jest w Sejmie, gdzie posłowie wkrótce zadecydują o przyszłości wszystkich kanałów powiązanych z telewizją TVN. Wojna PiS z wrogimi mediami mocno zaniepokoiła Amerykanów.

Amerykanie grożą PiS

Pierwsza do sytuacji odniosła się sekretarz amerykańskiego Departamentu Handlu Gina Raimondo. Podczas rozmowy telefonicznej z Jarosławem Gowinem mówiła o wspólnych wartościach Polski i USA oraz współpracy ekonomicznej, która "jest w naszym wspólnym interesie".

Zamieszanie związane z "Lex TVN" skomentował rónież Derek Chollet z Departamentu Stanu USA. Jak ostrzega, przepchnięcie tego prawa będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami.

Nieprzyznanie licencji będzie miało swoje konsekwencje dla przyszłych amerykańskich inwestycji. To kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa. Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa - mówił Chollet w rozmowie z TVN24.

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że celem nowego projektu jest ograniczenie dostępu do rynku państwom autokratycznym takim jak Rosja lub Chiny. Jednak nowelizacja obejmie także USA, o czym rząd doskonale wie, lecz nie chce tego zmieniać.

Czytaj także
Przeczytaj więcej