18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konkretnie poleciał

Odloty Andrzeja Dudy. Samolot rządowy do celów prywatnych?

Bartłomiej Ciepielewski
19.11.2020  14:50
Prezydenckie loty prywatne
Prezydenckie loty prywatne Fot: Michal Dubiel/REPORTER

Andrzej Duda zdecydowanie lubi latać. Samolot rządowy w przeciągu ostatniego roku wykorzystywany był kilkanaście razy. Najczęściej podczas trwającej kampanii prezydenckiej.

Posłowie PiS-u niezwykle cenią sobie podniebne podróże. Potwierdzają to między innymi loty marszałka Marka Kuchcińskiego, który zauważył, że latanie rządowym samolotem jest tańsze od przejazdu taksówką.

Podróże lubi premier Mateusz Morawiecki, który w listopadzie na pogrzeb przyjaciela dotarł rządowym samolotem. PiS obiecywał koniec z podniebnymi taksówkami, ale realia są nieco inne. Latanie srebrzystym ptakiem polubił także prezydent Polski, Andrzej Duda.

Podniebne podróże Andrzeja Dudy

Przyjęta przez sejm ustawa podkreśla, że loty z prezydentem na pokładzie odbywają się w ramach "oficjalnej misji". Wszystkie podróże są rejestrowane, a obywatele teoretycznie powinni mieć dostęp do takich informacji. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" uzyskanie rejestru lotów jest praktycznie niemożliwe.

Szczegóły prezydenckich podróży ujawnił poseł PO Sławomir Nitras. Z przekazanych informacji wynika, że Andrzej Duda samoloty rządowe traktował tak samo, jak kampanijny Dudabus. Większość lotów nie łączyła się ze służbowymi obowiązkami, a służyła jedynie staraniom Andrzeja Dudy o reelekcję.

Czytaj także
Przeczytaj więcej