18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie widzi problemu

Duda nie rozumie protestu mediów. Podatek mu nie przeszkadza

11.02.2021  13:11
Andrzej Duda nie boi się podatków
Andrzej Duda nie boi się podatków Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Nowy podatek medialny zupełnie nie przeszkadza Andrzejowi Dudzie. Prezydent uważa, że nowe prawo nie zagraża polskim mediom, a wolność słowa jest na poziomie najwyższym od 2015 roku.

Andrzej Duda na antenie TVP Info przyznał, że nie zna szczegółów nowego projektu, gdyż nie był on z nim konsultowany. Zaznaczył jednak, że jeśli pieniądze trafią częściowo do NFZ, to taki podatek jest bardzo rozsądnym krokiem.

Jeżeli mówimy o podatkach, to wydaje mi się, że wielkie kompanie medialne mogą płacić podatki, zwłaszcza jeśli jest to podatek przeznaczony dla ludzi i jest od dochodów z reklam - stwierdziła głowa państwa.

Prezydent dodał, że osoby narzekające na projekt trochę przesadzają, gdyż nie naruszy on wolności słowa. Zdaniem Andrzeja Dudy, chodzi o pieniądze, a nie wolność.

Polska nie ma problemu z wolnością słowa

Podczas wywiadu prezydent ocenił, że wolność słowa w Polsce jest na poziomie najwyższym od wielu lat.

Akurat jeżeli chodzi o wolność słowa, to wydaje mi się, że problemów z tym nie ma. Jest na pewno większa niż przed 2015 rokiem, kiedy ABW wchodziła do redakcji tygodnika "Wprost", żeby zabrać taśmy, na których nagrano polityków Platformy Obywatelskiej - odparł Duda.

Najnowszy podatek będzie naliczany od reklam, publikowanych w mediach. Wprowadzone regulacje najmniej obciążą Telewizję Polską, która utrzymuje się głównie z rządowych dotacji. Pozostałe przedsiębiorstwa medialne mogą jednak zostać osłabione, a nawet doprowadzone do upadku.

logo Tu się dzieje