18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zbuntował się?

Duda odrzuci "Lex Czarnek"?! Nie chce podpisywać

14.01.2022  17:24
Andrzej Duda odrzuci "Lex Czarnek"?!
Andrzej Duda odrzuci "Lex Czarnek"?! Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Przyjęta przez Sejm ustawa znana jako "Lex Czarnek" spotkała się z ogromną krytyką nauczycieli, rodziców oraz dyrektorów szkół. Według medialnych doniesień sporo wątpliwości co do nowego prawa ma też Andrzej Duda. Kolejny "lex" trafi do kosza?

Andrzej Duda z pewnością nie przepada za ustawami, które noszą w nazwie słowo "lex". Prezydent odrzucił już "Lex TVN", co zaskoczyło politycznych ekspertów. Teraz podobny los może spotkać nowelizację prawa oświatowego zaproponowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Andrzej Duda odrzuci „Lex Czarnek”?

Według informacji RMF FM głowa państwa podziela opinie krytyków, którzy podkreślają, że po wejściu zmian w życie kuratorom będą przysługiwały zbyt szerokie uprawnienia. Już w przyszłym tygodniu Andrzej Duda spotka się z Przemysławem Czarnkiem, by poruszyć wszystkie wątpliwości dotyczące ustawy.

Chcemy, żeby minister wyjaśnił te rozwiązania, ale wielkiego antagonizmu nie ma - mówi anonimowa osoba z otoczenia prezydenta.

Głównym założeniem projektu proponowanego przez szefa MEiN Przemysława Czarnka jest zwiększenie uprawnień kuratorom. Jeśli dyrektorzy placówek czy szkół nie będą wykonywali zaleceń kuratora, będą oni zobowiązani do składania obszernych wyjaśnień swojej decyzji.

Zdaniem ekspertów zmiany zwiększą biurokrację oraz kontrolę nad decyzjami dyrekcji, rodziców czy nauczycieli. Istnieje również ryzyko znacznego upolitycznienia szkół.