18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przesadził?

Andrzej Duda o szczepieniach. Wywoła WOJNĘ?!

16.06.2021  15:47
Andrzej Duda o szczepieniach
Andrzej Duda o szczepieniach Fot: Jan Bielecki/East News

Andrzej Duda nie pierwszy raz wypowiada się na temat szczepień na koronawirusa. Niestety, jako prezydent musi na swoje słowa szczególnie uważać. Tym razem nie wyszło mu to jednak najlepiej.

Prezydent Andrzej Duda w trakcie zeszłorocznej kampanii prezydenckiej pokazał Polakom, że jest z niego zdecydowanie umiarkowany zwolennik szczepień. Ostatecznie pod koniec kwietnia zdecydował się jednak zaszczepić przeciwko Covid-19 - przyjął wtedy razem z żoną preparat firmy Moderna. Przypominamy jednak, co dokładnie mówił w czasie wspomnianej kampanii.

"Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo - kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja" - twierdził wówczas, wzbudzając duże kontrowersje. 

Andrzej Duda o szczepieniach na Covid-19

Teraz znowu wracamy do punktu wyjścia z przesadną otwartością głowy naszego państwa. Goszcząc w Bratysławie na konferencji GLOBSEC Andrzej Duda ponownie wypowiedział się na temat szczepień w sposób, który błyskawicznie wywołał burzę. Teraz szybko musi się z tego tłumaczyć, zanim wybuchnie słowna wojna.

"Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w moim kraju, w Polsce, spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków, to rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy jest to efekt po prostu tego, że mamy takie, a nie inne warunki atmosferyczne, (że) taka jest pora roku? W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo (...) Wszyscy mamy nadzieję, że to szczepienie doprowadzi do zgaśnięcia pandemii koronawirusa. Niestety pytanie, czy będzie to tak do końca skuteczne, cały czas jest przed nami i przede wszystkim odpowiedź na nie" - powiedział prezydent.

W sposób bardzo mocny sabotuje takim podejściem pracę premiera Mateusza Morawieckiego, który aktualnie w pocie czoła stara się pozyskać jak największą liczbę zaszczepionych, kiedy tymczasem Polacy niechętnie podchodzą do procedury.

Internet zawrzał, a do Was, trafia tłumaczenie Dudy?