18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS przejmuje sądy

Prezydent podpisał ustawę represyjną! Koniec wolności w Polsce?

Emilia Waszczuk
04.02.2020  18:27
Prezydent podpisał ustawę represyjną! Koniec wolności w Polsce?
Prezydent podpisał ustawę represyjną! Koniec wolności w Polsce? Fot: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda - z  wykształcenia prawnik - podpisał ustawę o zmianach w sądownictwie. Ściągnie na Polskę gniew Europy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek tzw. ustawę represyjną. Oznacza to, że w pełni zgadza się z upolitycznieniem sądów i chce karać sędziów za nieposłuszeństwo.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Od tej pory w Polsce możliwe będzie dyscyplinowanie sędziów za działania kwestionujące skuteczność powołania innego sędziego. Ponadto od tej pory zmienią się zasady powoływania pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

PiS przejmie sądy?

Specjaliści alarmują - ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta, spotęguje chaos w polskim wymiarze sprawiedliwości. O szkodliwości wprowadzanych przez PiS zmian głośno mówi część środowiska sędziowskiego, w tym najważniejszy organ sadowniczy w Polsce - Sąd Najwyższy. Swoje obawy przedstawił też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Również Unia Europejska widzi w zmianach niebezpieczeństwo - źle zaopiniowały ustawę kagańcową Komisja Wenecka i Komisja Europejska. To może ściągnąć na Polskę kary z Unii Europejskiej!

logo Tu się dzieje