18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zakończy strajki?

Duda przygotował NOWĄ ustawę aborcyjną

30.10.2020  14:09
Andrzej Duda i nowa ustawa aborcyjna
Andrzej Duda i nowa ustawa aborcyjna Fot: Evan El-Amin/Shutterstock

Andrzej Duda długo milczał, kiedy cała Polska stała w ogniu buntu niezadowolonych obywateli. Strajk kobiet przybiera na sile, a prezydent wydaje oświadczenie. Oficjalnie chce przygotować nową ustawę aborcyjną, która jego zdaniem zażegna największa falę protestów.

Andrzej Duda prawie nie zabierał głosu, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie jednej z trzech przesłanek uprawniających do przerwania ciąży legalnie. Prezydent przebywał wtedy na kwarantannie spowodowanej zakażeniem koronawirusem i dosłownie zniknął z polskiego życia publicznego. Początkowo milczały również Agata Duda i Kinga Duda (która jest oficjalnym doradcą ojca).

Ostatecznie cała rodzina prezydencka zabrała głos. Wszyscy byli zdania, że wyrok Trybunały Konstytucyjnego względem zakazu legalnej aborcji płodu z ciężkimi wadami letalnymi jest zbyt surowy, chociaż jednocześnie podkreślali, że sami jak najbardziej są "za życiem". Za tymi słowami nie płynęły oficjalne decyzje, aż do dzisiaj.

Andrzej Duda tworzy ustawę o aborcji

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda wydał specjalne oświadczenie, w którym zapowiedział przygotowanie nowej ustawy aborcyjnej. Jak twierdzi prezydent, po licznych konsultacjach i wysłuchaniu zdania kobiet - takie, a nie inne rozwiązanie wydaje się mu właściwie.

Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych

- oświadczył prezydent.

Jednocześnie głowa państwa zaznaczyła, że "uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

Tym samym Andrzej Duda podkreśla, że po uchwaleniu zaproponowanej przez niego ustawy, w polskim prawie wciąż będą trzy przesłanki uprawniające do legalnej aborcji, a więc: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. W jego oczach, takie rozwiązanie oddaje pełnię kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest jednocześnie zgodne z orzeczeniami TK.

Tym samym znana działaczka ruchu pro-life Kaja Godek dalej będzie mogła świętować. Jako matka dziecka z zespołem Downa, najwyraźniej walczyła głównie o to, by dzieci z tą chorobą nie można było poddać aborcji na etapie rozwoju płodowego. Zgodnie z prezydencką ustawą, taka choroba nie będzie uznawana z wadę letalną.

Podoba Wam się rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta?