18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bon turystyczny

Duda rozdaje nowe 500 plus. Chce zdążyć przed wyborami

08.06.2020  16:00
Andrzej Duda rozdaje pieniądze przed wyborami
Andrzej Duda rozdaje pieniądze przed wyborami Fot: Michal Dubiel/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda starym dobrym sposobem chce wygrać wybory, obiecując ludziom pieniądze? Na to wygląda, bo właśnie zapowiedział, że jego nowe 500 plus, czyli bon turystyczny dla dzieci, ma być przyjęte jeszcze w tym miesiącu.

Miała być pomoc branży turystycznej i 1000 złotych bonu turystycznego dla dorosłych, pracujących Polaków, ale nie będzie. Będzie dodatkowe 500 plus dla dzieci - do wydania w ramach działalności turystycznej. Pieniądze obiecał Andrzej Duda.

Prezydent "swój" "nowy" pomysł ogłosił w sobotę, całkiem, jakby nikt wcześniej o bonie turystycznym nie wspominał. Dziś zdradził szczegóły programu. Już wiadomo - chce zdążyć jeszcze przed wakacjami, a co za tym idzie - wprowadzić świadczenie przed wyborami prezydenckimi.

Bon turystyczny dla dzieci - zasady

Andrzej Duda przygotował kolejną kiełbasę wyborczą? W poniedziałek ogłosił, że Sejm już za chwilę zajmie się projektem bonu turystycznego, a marszałek Witek obiecała przyjęcie go jeszcze w czerwcu. Prezydent zaapelował też do Senatu o szybką pracę nad jego projektem ustawy.

Rozmawiałem przed chwilą z marszałek Sejmu Elżbietą Witek; pani marszałek obiecała mi, że uczyni wszystko, co w jej mocy, by Sejm jeszcze przed tymi wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. Mam zatem nadzieję, że Sejm będzie ją rozpatrywał na najbliższym posiedzeniu - poinformował Duda.

Bon ma być przyznany każdemu dziecku w Polsce, niezależnie od dochodów rodziców. Skorzystać ma około 6 milionów osób poniżej 18 roku życia.
Jeśli ktoś już cieszy się na dopływ gotówki, spieszymy ostudzić emocje. Bon będzie miał postać cyfrową - żaden rodzic ani dziecko nie dostaną pieniędzy do ręki. Jak poinformował Duda, środki trafią bezpośrednio do podmiotów branży turystycznej - wpłacać im je będzie ZUS.

To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie, na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem - mamy nadzieję - stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce - powiedział PAD.

Jak to ma działać? Każdy, kto zechce z bonu skorzystać, będzie musiał zarejestrować się na specjalnej platformie online. ZUS będzie weryfikował każdy wydatek.

W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu - wytlumaczył Andrzej Duda.

Bon ma być ważny do końca 2021 roku.

Zobacz także
Przeczytaj więcej
Komentarze