18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekarze oszukani

Andrzej Duda zabrał pieniądze medykom. Błyskawiczny podpis

Bartłomiej Ciepielewski
30.11.2020  14:05
Długopis prezydenta nie zawodzi
Długopis prezydenta nie zawodzi Fot: Jacek Dominski/REPORTER

Nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta już kilka godzin po uchwaleniu jej przez Sejm. Nowe przepisy zmniejszą wynagrodzenia służb medycznych, pracujących z osobami chorymi na COVID-19. Dodatki finansowe otrzymają jedynie medycy skierowani do takiej pracy przez wojewodę.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta pojawiła się informacja o tym, że Andrzej Duda podpisał się pod ustawą, zmieniającą prawo o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym. Według kancelarii wcześniej doszło do błędu podczas rozpatrywania senackich poprawek. Zostały one przez przypadek zatwierdzone.

Andrzej Duda podpisał się pod nowelizacją

Podpisana w błyskawicznym tempie nowa ustawa pozbawia przebywających na kwarantannie pracowników służby zdrowia, możliwości uzyskania pełnej wypłaty. Chorzy medycy otrzymają jedynie zasiłek.

Wysokość wynagrodzenia będzie ustalana przez wojewodę. Wystarczy, że wyda on komuś pisemne skierowanie do pracy z COVID-19, a wypłata takiego pracownika znacząco wzrośnie. Nie wiadomo jakie wytyczne będą skłaniały do administracyjnego typowania specjalistów. Część obserwatorów sugeruje, że decydować o tym będą osobiste sympatie. Możliwość nierównego traktowania medyków zauważył Senat, który żądał odrzucenia ustawy w całości.

Prezydent może szczycić się ekspresowym tempem podpisywania dokumentów. Czasem jednak warto je także przeczytać.

Przeczytaj więcej
Komentarze