18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

co się dzieje?

BIAŁORUŚ ZAATAKUJE? Niepokojące ruchy wojska na granicy

09.11.2021  11:16
Białoruś chce wojny? Niepokojące doniesienia MON
Białoruś chce wojny? Niepokojące doniesienia MON Fot: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje o żołnierzach białoruskich zmierzających w stronę przejścia granicznego. Polska powinna się obawiać?

Kryzys na granicy Polski i Białorusi. W okolicach Kuźnicy zebrała się grupa nawet kilku tysięcy migrantów. Nie mogą zawrócić, bo wojsko białoruskie straszy ich bronią, ani przejść na stronę Polską, bo tutejsze służby tworzą zaporę. Sytuacja jest patowa, tymczasem pojawiają się nowe, niepokojące informacje.

Już w poniedziałek informowano o broni jądrowej, jaką Rosja przekazać ma Białorusi do walki z Zachodem. We wtorek na jaw wyszło, że Aleksandr Łukaszenka zbroi swoją armię. Tego samego dnia polskie Ministerstwo Obrony Narodowej upubliczniło krótkie nagranie, na którym widać olbrzymią grupę żołnierzy zmierzających w kierunku Kuźnicy.

Wojsko idzie na granicę

Czy Białoruś zamierza zaatakować? Raczej nie. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się skierowanie żołnierzy do grupy uchodźców. Już w poniedziałek pojawiły się doniesienia o naciskach na migrantów i spychaniu ich na stronę polską.

Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy

- podaje MON na Twitterze.

Co dalej z konfliktem na granicy?

Jakie kroki zamierza podjąć polski rząd? Z rana premier Mateusz Morawiecki zapowiedział współpracę z NATO i Unią Europejską, czego PiS do tej pory unikało. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał z kolei, że Polska najprawdopodobniej uruchomi art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.
Stanowi on, że strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.

Bronimy granicy polskiej, granicy Unii Europejskiej i tak naprawdę – można powiedzieć – że granicy NATO. Musimy pokazać, że jesteśmy silni i lojalni

- powiedział we wtorek Michał Wąsik z MSWiA.

Obecnie granicy Polski z Białorusią strzeże 12 tysięcy żołnierzy, 4 tysiące strażaków granicznych i 1500 policjantów.