18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowa koalicja?

BROŃ DLA KAŻDEGO? PiS i Konfederacja chcą zmienić prawo w Polsce

Emilia Waszczuk
17.08.2021  09:35
Broń dla każdego? PiS i Konfederacja szykują zmiany w prawie
Broń dla każdego? PiS i Konfederacja szykują zmiany w prawie Fot: Stanisław Bielski/REPORTER

Jeszcze trochę i każdy niemal Polak na ulicy będzie mógł nosić ze sobą pistolet? Konfederacja brata się w tym celu z PiS - razem przygotowują ustawę libezalizującą dostęp do broni palnej.

Aby legalnie zostać właścicielem broni palnej w Polsce, trzeba się mocno nagimnastykować. Niektórzy chcieliby jednak, by była ona ogólnodostępna, dla niemal każdego, całkiem jak na przykład prawo jazdy. Zdaje się, że właśnie mamy w Polsce dużą szansę na podobną zmianę przepisów. Czy aby na pewno wyjdzie nam to na dobre?

Łatwiejszego dostępu do broni od dawna żądają politycy Konfederacji, którzy w tym celu powołali nawet w Sejmie specjalny Parlamentarny Zespół ds. Kultury Posiadania Broni. Co ciekawe, konfederaci znaleźli sobie sojuszników i właśnie bratają się z PiS. Jeśli ich plany dojdą do skutku, prawie każdy dorosły Polak będzie mógł kupić sobie pistolet.

Broń dla każdego? PiS i Konfederacja szykują ustawę

O planach Konfederacji i PiS w dostępie do broni palnej informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Politycy zajmujący się tworzeniem nowej ustawy chcą, by pozwoleń na broń nie wydawała już policja, a specjalnie powołany do tego organ cywilny.

Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta

- mówi szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni, poseł Michał Urbaniak z Konfederacji.

Kto mógłby ubiegać się o broń po zmianie prawa? Niemal każdy. Jedyne warunki, to ukończenie 18 roku życia, niekaralność (ale tylko za niektóre przestępstwa) i brak choroby psychicznej. Co ważne, w Polsce pozwolenie mogliby otrzymać tylko Polacy z ważnym obywatelstwem.

Konfederacja chce wielkich zmian. Broń niemal od ręki

Dodatkowy warunek do otrzymania pozwolenia na broń to zdanie specjalnego egzaminu lub posiadanie (co najmniej przez pięć lat) obywatelskiej karty broni. Konfederaci chcą, by ta wydawana była bez dodatkowych testów, jedynie na podstawie uzasadnionego wniosku.

Karta broni wymagana jest tymczasem, jeśli obywatel chce uzyskać dostęp do najmniej bezpiecznych strzelb, broni bocznego zapłonu czy broni gazowej.

logo Tu się dzieje