18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Luzik arbuzik, Polacy zapłacą

PiS bierze MEGA KREDYT. Zadłużą Polskę na amen

09.12.2021  19:05
Bank Światowy pożyczy pieniądze. PiS zwiększy zadłużenie Polski
Bank Światowy pożyczy pieniądze. PiS zwiększy zadłużenie Polski Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

PiS zadba o ekologię, ale oczywiście będzie miało to swoje koszty. Bank Światowy pożyczy Polsce 250 milionów euro, abyśmy poprawili jakość powietrza. Jak na razie wisi w powietrzu kolosalne zadłużenie Polski.

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. Jak podaje RMF FM, dostaniemy pieniądze w ramach nowego projektu „Czyste Powietrze”, który zapewnia „właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także wspiera termomodernizację budynków”.

Bank Światowy pożyczy Polsce pieniądze na ekologię

Wiadomo już, że program ma być realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ma w sumie objąć 3 miliony gospodarstw w Europie.

Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie "Czystego Powietrza". Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać - powiedziała, cytowana w komunikacie, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette. (RMF FM)

Pieniądze mają trafić bezpośrednio do budżetu państwa. Pożyczane będą w kolejnych transzach, które zależeć będą od realizacji poszczególnych wymagań programu „Czyste powietrze”. Cele do spełnienia to m.in. uruchomienie komponentu dla najuboższych beneficjentów czy zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych.

Można się spodziewać, że PiS zrobi wszystko, by dostać te pieniądze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już zapowiedziało walkę o ekologię w Polsce i rozszerzenia grupy beneficjentów programu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza działania programowe, legislacyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat udowodniliśmy, że program Czyste Powietrze, do którego co miesiąc zgłasza się do kilkudziesięciu tysięcy zainteresowanych osób, jest realną szansą na poprawę jakości powietrza w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy dalej udoskonalać program i rozszerzać go na kolejne grupy beneficjentów, w tym przede wszystkim na osoby najuboższe. Bank Światowy pozostaje naszym międzynarodowym partnerem na tej drodze – oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. (TVN24.pl)

Czytaj także