18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie coraz gorzej

Bardzo złe wieści ws. 500 plus. Polacy będą załamani

16.03.2022  18:45
500 plus zniknie?
500 plus zniknie? Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szalejąca pandemia, a teraz wojna w Ukrainie mocno wpłynęły na nasze portfele. Słabnący złoty wraz z szalejącą inflacją pożerają nasze oszczędności. To wszystko wpływa również na osoby, które pobierają świadczenia 500 plus.

Od kilku lat inflacja stopniowo konsumowała świadczenia 500 plus, lecz od niedawna ich wartość jest wręcz POŻERANA. Za wręczane przez rząd wsparcie z roku na rok możemy kupić coraz mniej. Politycy nie wykazują jednak zainteresowania waloryzacją świadczenia.

W tym roku na pewno nie planujemy waloryzacji świadczeń "Rodzina 500 Plus". Przede wszystkim planujemy rozszerzać wsparcie dla rodzin, zarówno to bezpośrednie finansowe, ale też na poziomie zmian w kodeksie pracy, które pomogą łączyć życie zawodowe z rodzinnym – przekazała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Eksperci nie mają dobrych wieści i ostrzegają, że w tym roku będzie jeszcze gorzej. Na początku lata inflacja sięgnie nawet 10 proc. Przy pesymistycznym scenariuszu średni poziom cen wzrośnie do kilkunastoprocentowego poziomu.

500+ znika na naszych oczach

Rzeczywista wartość 500 plus każdego roku spada o kilkadziesiąt złotych. Według wyliczeń portalu money.pl obecnie wynosi ona 410,55 złotych. Warto zaznaczyć, że jeszcze w grudniu 2020 roku wartość ta wyceniana była na 450 złotych.

Dwucyfrowa inflacja ma to zjawisko jeszcze bardziej przyspieszyć. Wojna, pandemia oraz wysokie ceny paliw napędzają cały proces, sprawiając, że nasze pieniądze błyskawicznie tracą na wartości.