18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Demokracja upupiona

ZMIANY W WYBORACH! PiS zrobi opozycję w jajo?

Wojciech Kozicki
29.07.2020  11:02
Jarosław Kaczyński szykuje nowe wybory po swojemu. Opozycja już przegrała?
Jarosław Kaczyński szykuje nowe wybory po swojemu. Opozycja już przegrała? Fot: Newsweek Polska

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, ale PiS czeka za 3 lata kolejna walka – wybory samorządowe. Rząd tym razem nie zaryzykuje i najwyraźniej chce już teraz zapewnić sobie zwycięstwo poprzez "odpowiednią" organizację głosowania. Szykują się ostre zmiany w administracji wyborczej.

Opozycja relaksuje się na urlopach, a PiS już szykuje się na wybory samorządowe. Jak ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”, prawdopodobnie czeka nas rewolucja, bo głosowania miałby organizować wyspecjalizowany odrębny "korpus urzędników”. Oznaczałoby to odebranie kompetencji samorządom. Co więcej, rząd chce stworzyć centralny rejestr wyborców, który ma rozwiązać problem dzisiejszych, odrębnych spisów.

PiS już wygrało wybory, które będą za 3 lata?

DGP pisze, że w rządzie pojawiła się koncepcja, by zadania i kompetencja Państwowej Komisji Wyborczej zostały przejęte przez wyodrębnioną administrację wyborczą. Są już nawet dwie wizje zmian jak miałyby zmienić się wybory w Polsce.

Jak słyszymy, na razie są dwie koncepcje planowanej rewolucji. Pierwsza zakłada, że nowy »korpus wyborczy« podlegałby MSWiA. Druga koncepcja zakłada, że administracja wyborcza funkcjonowałaby pod auspicjami Krajowego Biura Wyborczego, co oznaczałoby jego istotne wzmocnienie - ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeśli zmiany wejdą w życie, to PiS raczej zdecyduje się na wzmocnienie KBW, ponieważ pracuje dla niego już kilka tysięcy urzędników.

Ten wariant wydaje się lepszy, bo odsuwa od nas podejrzenia o próbę upolitycznienia organizacji wyborów w Polsce. A my chcemy po prostu czerpać wzorce z innych krajów, takich jak Francja czy Niemcy, gdzie wybory organizuje administracja centralna – wyjawił DGP polityk PiS.

Wciąż są to pomysły nieoficjalne, a szef PKW Sylwester Marciniak twierdzi, że nikt ich z nim nie konsultował. Podkreśla jednak, że najważniejsza jest zgodna współpraca wszystkich zaangażowanych stron.