18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

docisną proepidemików

Będą kolejne obostrzenia! PiS CHCE IZOLOWAĆ NIESZCZEPIONYCH

Emilia Waszczuk
08.12.2021  09:09
Rząd szykuje kolejne restrykcje, Będą izolować nieszczepionych
Rząd szykuje kolejne restrykcje, Będą izolować nieszczepionych Fot: PRZEMEK ŚWIDERSKI/REPORTER

ANTYSZCZEPIONKOWCY WPADNĄ W SZAŁ? Rząd wprowadza nowe obostrzenia i już szykuje następne. Jak donosi Onet. PiS chce izolacji osób niezaszczepionych i obowiązku legitymowania się certyfikatami covidowymi.

Od 15 grudnia w Polsce zaczną obowiązywać nowe limity i nakazy - rząd PiS w końcu zaczyna walkę z pandemią koronawirusa. Po miesiącach nicnierobienia i zapewniania, że zachęty do szczepień pokonają koronawirusa, politycy zmienili taktykę.

Oficjalny powód to bardzo wysoka liczba zakażeń i zgonów, oraz pojawienie się nowej mutacji koronawirusa - omikron. Nieoficjalnie, jak donosi Onet, chodzić ma o coś zupełnie innego. PiS przeprowadziło sondaż, z którego wynikło, że większość obywateli popiera restrykcje dla niezaszczepionych i legitymowanie się paszportami covidowymi. A to oznacza, że partia wcale nie musi się bać wielkiej utraty poparcia wyborców.

Nowe obostrzenia pandemiczne

We wtorek siódmego grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski straszył wprowadzeniem w Polsce obowiązku szczepień dla wybranych grup społecznych i zawodowych, a także prawem do wymagania od pracowników testów na koronawirusa. Ogłosił ponadto znaczące zaostrzenie limitów w restauracjach czy punktach usługowych, a nawet w kościołach. Jak zaznaczył, rząd będzie wymagał od właścicieli weryfikowania, czy z ich usług korzystają osoby zaszczepione, a niezaszczepione nie przekraczają limitu 30 procent obłożenia...

Tyle tylko, że to nie koniec. Jak na razie do sprawdzania certyfikatów covidowych podstaw pranych brak. To jednak ma się szybko zmienić. Rząd pracuje nad ustawą, która pozwoli pracodawcom wysyłać pracowników na testy, a to oznacza, że ta sama ustawa pozwoli weryfikować, kto nie jest zaszczepiony. Z testów zwolnieni będą bowiem ozdrowieńcy i zaszczepieni. Ponadto w rządzie trwać mają prace nad ustawą, która w pierwszej połowie 2022 roku wprowadzi w Polsce obowiązek używania certyfikatów covidowych. Jeśli zostanie przyjęta, rząd może niemal całkowicie odciąć osoby niezaszczepione od korzystania z kin, restauracji, galerii sztuki czy nawet kościoła.

Niezaszczepionym wstęp wzbroniony

To dalej nie koniec. Jak donosi Onet, w rządzie kiełkuje też ponoć pomysł zakazania dzieciom niezaszczepionym nauki w szkołach i przymusowe wysłanie ich na nauczanie zdalne. Projekt ten zyskuje ponoć coraz większe poparcie polityków i jest możliwy do realizacji dzięki udostępnieniu szczepień dzieciom w wieku 5-11 lat (dotąd szczepić przeciw COVID-19 można było tylko nastolatków od 12 do 18 roku życia).

Już teraz politycy PiS pokazali, że restrykcje w placówkach oświaty będą stopniowo wdrażane. Zarządzili naukę zdalną między 20 grudnia a 10 stycznia, choć zarzekali się, że dzieci muszą przebywać w klasach i ani myślą tego zmieniać. Niespodziewanie ogłosili też, że od marca w życie wejdzie obowiązek szczepień dla nauczycieli (a także zawodów medycznych i służb mundurowych). Dotąd mowa była w tym kontekście jedynie o medykach.