18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Protesty wyborcze

Będzie III tura wyborów? "Wybory trzeba będzie powtórzyć"

Wojciech Kozicki
13.07.2020  07:22
Protesty wyborcze oznaczają nowe wybory prezydenckie?
Protesty wyborcze oznaczają nowe wybory prezydenckie? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wybory prezydenckie 2020 zakończone? Niekoniecznie! Chociaż wyniki wyborów nie są znane, wciąż trwa liczenie głosów, to okazuje się, że być może konieczne będzie nowe głosowanie i III tura wyborów!

Wciąż nie wiadomo kiedy poznamy oficjalne i ostateczne wyniki wyborów. Chociaż jak wskazują nocne wyniki late poll, jeden z kandydatów zyskuje znaczącą przewagę, to być może konieczne będzie nowe głosowanie. Były szef PKW i sędzia Wojciech Hermeliński nie wyklucza takiej możliwości.

Będą nowe wybory i III tura?

Hermeliński prognozuje w rozmowie z Onetem, że różnica między kandydatami będzie niewielka. Jego zdaniem wyniki wyborów poznamy we wtorek. Pochwalił również Państwową Komisję Wyborczą za decyzję, by nie publikować cząstkowych wyników wyborów z powodu niewielkiej różnicy głosów pomiędzy kandydatami.

Z punktu widzenia PKW nie sądzę, aby to oznaczało jakieś wielkie problemy. PKW musi czekać, aż przyjdą wyniki z obwodowych komisji wyborczych z zagranicy – ocenił Hermeliński. (Onet.pl)

Zdaniem Hermelińskiego, istnieje całkiem spora grupa osób, która może zdecydować się na złożenie protestów wyborczych. Zwrócił uwagę na Polaków mieszkających za granicą, którzy nie otrzymali pakietów wyborczych oraz na osoby, które przed I turą udały się na wakacje, a tym samym straciły szansę na głosowanie w swojej komisji wyborczej po powrocie z urlopu.

Sąd Najwyższy będzie to oceniać. Sąd musi stanąć na wysokości zadania i uczciwie tę sprawę rozstrzygnąć.  Ma na to 21 dni – ocenił Hermeliński. (Onet.pl)

A jeśli uchwała Sądu Najwyższego nie ukazałaby się przed 6 sierpnia, czyli ostatnim dniem kadencji Andrzeja Dudy? Zdaniem Hermelińskiego, Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewidują takiej sytuacji, ale jak wynika z opinii teoretyków prawa wyborczego, „wybory trzeba będzie powtórzyć”.

 

Czytaj także