18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Apel biskupów

Będzie WIĘCEJ mszy w czasie Świąt?

19.12.2020  12:43
Więcej mszy świętych w Święta
Więcej mszy świętych w Święta Fot: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

W czasie Świąt Bożego Narodzenia będzie... jeszcze więcej mszy świętych?! Mimo trwającej pandemii koronawirusa, obostrzenia prawie w ogóle nie dotykają kościołów. Pojawił się już apel biskupów, który może nas tylko bardziej zaskoczyć.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia nie będziemy zachowywać się tak, jak co roku. Tuż po tym wyjątkowym okresie wprowadzono jeszcze ogromne obostrzenia, równające się kwarantannie narodowej. Politycy zamykają wszystko, zakazują swobodnego przemieszczania się, ale... nie ruszają kościołów.

Chociaż od jakiegoś czasu Kościół katolicki w Polsce przechodzi niemały kryzys - to na poparcie PiS-u zdecydowanie może liczyć. Być może w okresie, kiedy pozamykane będzie dosłownie wszystko - w kościołach odbędzie się jedynie... WIĘCEJ mszy świętych. 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski apeluje, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych nabożeństw, zwłaszcza 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia

- możemy przeczytać w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej przez biuro prasowe episkopatu.

Więcej mszy świętych w czasie Świąt Bożego Narodzenia

Skąd taki pomysł? Ma to pomóc większej liczbie wiernych w uczestniczeniu w kulcie religijnym, bowiem jedyne co obowiązuje kościoły - to limit osób mogących wziąć udział w nabożeństwie, w zależności od wielkości świątyni. Czy jednak naprawdę powinniśmy namawiać, zwłaszcza osoby starsze - do wychodzenia z domu w czasie Bożego Narodzenia i stykania się z dużą liczbą obcych na niewielkiej przestrzeni?

Podczas obrad, które odbyły się online, członkowie Rady Stałej KEP podjęli temat próby - ich zdaniem - podważania autorytetu Jana Pawła II. Wypowiadali się na ten temat szczególnie długo i wyczerpująco.

Podkreślając wielkość i świętość Papieża Polaka, biskupi apelują, by szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia, który w naszej tradycji był zawsze czasem rodzinnych spotkań, a który w tym roku, ze względu na pandemię, przeżyjemy w dużej mierze inaczej niż w latach poprzednich, był okazją do serdecznego, międzypokoleniowego dzielenia się świadectwem wiary i dobroci tego wyjątkowego człowieka 

- apelowali biskupi.

Myślicie, że rząd przychyli się do pomysłu wprowadzenia większej ilości mszy świętych w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Czytaj także
Przeczytaj więcej