18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

COVID-19 paraliżuje Polskę

Premier ogłasza CZERWONĄ STREFĘ w całym kraju

23.10.2020  11:32
COVID-19: Konferencja Mateusza Morawieckiego
COVID-19: Konferencja Mateusza Morawieckiego Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

COVID-19 spowodował, że w Polsce pojawiły się nowe obostrzenia, ale przestają one wystarczać. Dzisiejsza konferencja premiera Mateusza Morawieckiego nie pozostawia złudzeń. Możemy unikać określenia: "drugi lockdown", ale dokładnie to nas teraz realnie czeka. Nowe wytyczne są wstrząsająco restrykcyjne. 

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego nie pozostawia złudzeń - Polaków czeka "drugi lockdown", chociaż rządzący uparcie unikają takiego określenia. Samo spotkanie premiera z dziennikarzami miało odbyć się już wczoraj, ale z uwagi na opóźniające się głosowania w Sejmie oraz spotkanie premiera z prezydentem Andrzejem Dudą przełożono je na dziś. 

Rząd musi reagować, ponieważ sytuacja w kraju robi się gorsza dosłownie z godziny na godzinę. Każdego dnia padają przerażające rekordy zakażeń koronawirusem. Tylko dziś w Polsce odnotowano ponad 13 tysięcy przypadków COVID-19, a śmiertelność choroby również wydaje się rosnąć. W takiej sytuacji nie ma wyjścia - reagować trzeba natychmiast. 

Niestety, sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost osób zakażonych przy bardzo wysokiej liczbie testów (...) również liczba zgonów osób z chorobą COVID-19 jest wysoka i nasze działania muszą być zdecydowane

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

"Musimy zahamować przyrosty zakażeń. Obostrzenia, o których teraz powiem, będą miały swój skutek za 10-14 dni. W przypadku, gdyby te obostrzenia nie działały będziemy musieli dokonywać zamknięcia kolejnych dziedzin życia. Najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność służby zdrowia" - mówił premier, a zaraz potem ogłosił:

Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną.

Ważną zmianą jest również to, że szkoła podstawowa od czwartej do ósmej klasy będzie pracować od teraz w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne. Zdaniem premiera najważniejsze jest teraz to, żeby przerwać łańcuch transmisji. W grupie osób do 11 roku życia poziom zakażeń przy podobnej liczbie testów jest trzykrotnie mniejszy niż w grupie 13-19 lat. Stąd takie, a nie inne decyzje rządu. 

COVID-19 sparaliżuje Polskę. Cały kraj jest strefą czerwoną

Dodatkowo pojawiło się zarządzenie, że w godzinach od 8 do 16 - młodzież nie może przemieszczać się i spotykać samodzielnie. Jedynie pod opieką osoby pełnoletniej ta grupa społeczna może się swobodnie poruszać.

Kolejne ograniczenie, które zdecydowanie wstrząśnie Polakami, dotyczy działalności gastronomicznej - restauracje, puby, kawiarnie nie będą już otwarte tak, jak do tej pory. Możliwe będzie jedynie przygotowywanie dań na wynos - taki stan rzeczy obowiązuje przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia, jeśli będzie to konieczne. Premier podkreślał, że to trudna decyzja względem właścicieli lokali oraz ich klientów, ale tam transmisja wirusa jest według naukowców bardzo wysoka. 

Następne, mocno kontrowersyjne obostrzenia to całkowity zakaz aktywności i spotkań powyżej 5 osób w jednej grupie. Nie podlegają temu osoby, które mieszkają razem albo pracownicy, którzy są zmuszeni wykonywać czynności w grupie. Dodatkowo premier apelował do seniorów by zastosowali się do programu "ochrona seniorów". Osoby niepracujące, powyżej 70 roku życia powinny zostać w domu i zupełnie się nie przemieszczać. Ponieważ nie będą moli oni wychodzić z domu, uruchamia się "Korpus wsparcia seniorów", do którego zaangażowane będzie m.in. wojsko.

Drodzy Rodacy, te obostrzenia są poważne. Liczę na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną

- podsumował premier, podkreślając, że jeśli COVID-19 dalej będzie się rozwijał, obostrzenia pójdą o krok dalej.

Kluczowe zasady dla wszystkich, to aktualnie dezynfekcja, noszenie maseczek i regularne wietrzenie pomieszczeń. Jak uprzedzał minister zdrowia - spełnia się czarny scenariusz i czeka nas tydzień krytyczny. Od tego zależy nasza przyszłość.

Przeczytaj więcej
Komentarze