Oszalał czy zwariował?

Kociokwik Grodzkiego. Chce zamykać szpitale dla dobra Polaków

Wojciech Kozicki
30.08.2021  12:33
Grodzki wie jak uzdrowić polską służbę zdrowia - chce zamykać szpitale
Grodzki wie jak uzdrowić polską służbę zdrowia - chce zamykać szpitale Fot: Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Campus Polska Przyszłości w Olsztynie to zjazd polityków opozycji, czy może konwent twórców science fiction i amatorskich komików? Słuchając kolejnych wypowiedzi i przemówień, można mieć poważne wątpliwości. Do pieca dołożył właśnie Tomasz Grodzki, który uważa, że dla dobra Polaków i personelu medycznego, trzeba likwidować w Polsce szpitale… i to masowo!

Co się dzieje na imprezie Campus Polska Przyszłości? Czy jest na sali lekarz? Najpierw poseł Nitras zaszokował wypowiedzią o piłowaniu katolików, a teraz totalnie odleciał Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Stwierdził, że aktualnie w Polsce mamy prawie 1000 szpitali, ale to stanowczo za dużo. Powinno się doprowadzić do sytuacji, gdy będzie ich jedynie 130.

Grodzki chce zamknąć 800 szpitali. Zmiotła go fala krytyki

Na politycznym obozie w Olsztynie rozmowę z Grodzkim prowadził wspomniany poseł KO Sławomir Nitras. W końcu padło pytanie o uzdrowienie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Zdaniem marszałka Grodzkiego, powinniśmy wzorować się na Danii, która „po przeprowadzeniu ankiety społecznej radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali i odbiło się to bardzo korzystnie na jakości usług medycznych w tym kraju”. Dodał, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców, a obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy.

W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców – powiedział Grodzki.

Jak się można spodziewać, w Grodzkiego uderzyła fala krytyki i tsunami hejtu. Senator PiS i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę, że zgodnie z planem Grodzkiego, zostałoby zlikwidowanych ponad 800 szpitali, co wpisuje się w „politykę zwijania Polski”. Dodał również, że likwidacja szpitali „wpisuje się w tę tendencję, która była w czasach ośmiu lat rządów PO, kiedy likwidowali posterunki policji, pocztę, połączenia komunikacyjne".

Żeby złapać skalę: 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy w Austrii, nie mówiąc o krajach porównywalnej do Polski wielkości – napisał na Twitterze Janusz Cieszyński.
Marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich "hybrydowym przekształcaniu. To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla @pisorgpl, ale dla Polski – napisał Karczewski na Twitterze.
Jak była wprowadzana "sieć szpitali", to cała opozycja, również z PO, walczyła, żeby każdy szpital był w tej sieci, też zaprzeczając swoim wcześniejszym wypowiedziom. Warto, żeby PO wypracowała jednolite stanowisko i powiedziała, czego tak naprawdę oczekuje – stwierdził szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS)
Czytaj także