18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żegnaj, schabowy!

Koniec z jedzeniem mięsa? Nadciąga nowy podatek

Wojciech Kozicki
01.02.2020  14:58
Ceny w górę, klienci będą rzucać mięsem?
Ceny w górę, klienci będą rzucać mięsem? Fot: Pixabay.com

Krwiste steki, soczyste kotlety mielone, swojskie kiełbasy, polędwice, skwiercząca karków z grilla. niedzielny kotlet schabowy... to niedługo może być jedynie wspomnienie. Ceny mięsa rosną jak szalone, Unia Europejska najwyraźniej chce, by wszyscy zostali wegetarianami. Do Parlamentu Europejskiego trafił plan podwyższenia cen mięsa w całej UE. Wszystko oczywiście dla ochrony środowiska i zredukowania emisji CO2 w Europie.

Parlament Europejski nie ma litości dla mięsożerców. 5 lutego będzie debatował, czy zostanie wprowadzona „opłata środowiskowa” (sustainability chargé), która jest propozycją sprawiedliwego ustalania cen mięsa. Branża mięsna musiałaby podnieść ceny, aby zrekompensować emisję CO2.

Jak podaje biznes.radiozet.pl, autorami projektu są europosłowie z zielonych i socjaldemokratów. Chcą, by obywatele UE więcej płacili za wieprzowinę i wołowinę. Zmiany miałaby wejść w życie od 2022 roku.

Dochody z tytułu nowego podatku mogłyby wynieść 32,2 mld euro rocznie w 27 państwach członkowskich UE do 2030 roku. Zdaniem koalicji TAPP te środki mogły zostać wykorzystane przede wszystkim na pomoc rolnikom w inwestowaniu w bardziej ekologiczne uprawy i hodowle – podaje biznes.radiozet.pl.

Koalicja TAPP zapowiada, że wzrost cen mięsa można zrekompensować poprzez obniżenia stawek VAT lub dotacje konsumenckie na owoce i warzywa oraz ochronę lasów. Ceny mięsa wzrosłyby o ok. 73 eurocentów za 100 gramów do 2030 roku w przypadku kurczaka, a wołowina byłaby droższa o 47 eurocentów za 100 gramów.

Jeśli spożycie mięsa w UE zmniejszy się, a spożycie białka roślinnego wzrośnie, zmniejszą się również koszty opieki zdrowotnej, ponieważ Europejczycy spożywają około 50 procent więcej mięsa, niż rekomenduje się w zaleceniach żywieniowych. Możemy również zaoszczędzić miliardy euro rocznie dzięki niższym kosztom opieki zdrowotnej – przewiduje Jeroom Remmers. (biznes.radiozet.pl)

PiS zadbał o to, by Polaków nie zaskoczył żaden podatek. Podwyżki za cukier, pornografię, prąd, alkohol, papierosy, e-papierosy. Rząd tak bardzo dba o nas za wszelką cenę, że Unia Europejska nie wystraszy nas już chyba żadną daniną.

Przeczytaj więcej
Komentarze