18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS walczy z pandemią

SPRAWDZANIE CERTYFIKATÓW 3,2,1... "Trzeba jak najszybciej uchwalić"

Emilia Waszczuk
06.12.2021  11:54
Certyfikaty szczepien obowiązkowe. PiS chce zmienić przepisy
Certyfikaty szczepien obowiązkowe. PiS chce zmienić przepisy Fot: Marek BAZAK/East News

rząd ostro weźmie się za antyszczepionkowców? PiS pracuje nad nowymi przepisami o walce z pandemią. Certyfikaty covidowe staną się obowiązkiem!

Na świecie pojawił się omikron, w głowach polityków PiS pojawił się przestrach. Rząd zaczyna jakkolwiek walczyć z pandemią, albo przynajmniej walką straszyć. Już zapowiadają wprowadzenie obowiązku szczepień dla poszczególnych grup, rozważają też nakaz legitymowania się certyfikatami szczepień. Kolejny pomysł, któremu do realizacji najbliżej, to możliwość egzekwowania szczepienia przez pracodawców i ewentualne odsuwanie nieszczepionych pracowników od obowiązków.

Czy i kiedy możemy spodziewać się zmian w prawie? Zgodnie z zapowiedziami, część pomysłów powinna zostać przedłożona i procedowania w Sejmie już w najbliższych dniach.

"Jak najszybciej uchwalić"

Pandemia w Polsce szaleje, ciągle czekamy na potwierdzenie pierwszych zakażeń wariantem omikron, ale i bez niego mamy ciężką sytuację. Dzienna liczba zakażeń utrzymuje się mocno powyżej 20 tysięcy przypadków, a średnia zgonów oscyluje pomiędzy 300-400 śmierci.

O tym, że nowe obostrzenia i środki do egzekwowania ich są potrzebne, mówił w poniedziałek rano poseł PiS Bolesław Piecha. Polityk wyraził nadzieję, że ustawa umożliwiająca sprawdzanie szczepień zostanie przyjęta w trybie ekspresowym. Zaznaczył, że specjalne narzędzia dostaliby nie tylko pracodawcy...

Trzeba te narzędzia prawne jak najszybciej uchwalić. Mam nadzieję, że przedłożenie poselskie, które było miało miejsce trzy tygodnie temu w Sejmie będzie realizowane. One daje minimalne, ale jednak, podstawy prawne, aby organizator imprezy bądź pracodawca mógł sprawdzać, czy pracownik lub gość jest bezpieczny dla innych osób

- powiedział Bolesław Piecha.

Poseł zauważył, że w części krajów Europy osoby niezaszczepione mają mocno ograniczone możliwości, certyfikaty szczepień trzeba przedkładać nawet w małych sklepikach. Co jednak z tymi, którym pomysł restrykcji się nie podoba? - Zawsze będą osoby, które będą przeciwne tym rozwiązaniom, powołując się na hasło "sanitaryzm". Ja tego hasła nie rozumiem. Szczepienie to nie ograniczenie wolności, to najnowsza zdobycz, która pomaga w skutecznej walce z pandemią - grzmiał polityk.

Poseł wyraził nadzieję, że odpowiednia ustawa trafi pod obrady Sejmu już na najbliższym posiedzeniu, w dniach 8-9 grudnia.

logo Tu się dzieje