18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabiorą więcej niż dali?

Chcą zabrać dzieciom 500+! Nowe kryteria

13.04.2021  18:40
Cymański ostro o 500+. Kryteria do zmiany?
Cymański ostro o 500+. Kryteria do zmiany? Fot: Jan BIELECKI/East News

Rząd PiS realizuje politykę socjalną, rozdając Polakom ich własne pieniądze niemal za wszystko. Jednak ta sielanka za chwilę może się skończyć, bo jak ujawnia poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański, nie wszyscy rodzice powinni dostawać 500+. Zostaną wprowadzone kryteria dochodowe?

Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański i ostra wypowiedź o 500+. W rozmowie z Super Expressem wyznał, że rodzice, których dochód przekracza 4 tysiące złotych, nie powinni dostawać 500 zł na dziecko. Jak podają media, członkowie PiS odcinają się od takich pomysłów, a wiceminister rodziny Stanisław Szwed ogłosił, że żadnego kryterium dochodowego nie będzie.

Cymański ostro o 500+. Kryteria do zmiany

Jak powiedział Cymański, świadczenie na dziecko powinny otrzymywać rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza miesięcznie 4 tys. zł. Oznacza to, że z programu byłyby wyłączone dzieci, których rodzice zarabiają na rękę średnio po 7 tys. zł miesięcznie i więcej.

Eksperci i ekonomiści o 500+

Ekonomista i analityk finansowy Marek Zuber popiera pomysł Cymańskiego i podkreślił, że program 500+ nie miał być socjalny, ale przyczynić się do wzrostu demograficznego, co się nie udało. Zabranie pieniędzy najbogatszym miałoby wymiar etyczny i symboliczny. Główny ekonomista Pracodawców RP i były minister finansów prof. Wojciechowski sugeruje natomiast, by 500+ zostało skonstruowane właśnie na podstawie dochodu rozporządzalnego na członka rodziny, tak jak jest to np. w zasiłkach rodzinnych.

By było sprawiedliwe, powinno wynosić zdaniem naszego rozmówcy pomiędzy 1,5 tys. zł a max. 2 tys. zł na osobę w rodzinie, czyli tyle, ile wynosi dochód rozporządzalny w rodzinach na jedną osobę – uważa Marek Zuber. (Money.pl)

Cymański kontra pieniądze na dzieci

Przypominamy, że Tadeusz Cymański już w 2018 krytykował rozdawanie 500+ wszystkim i apelował, by nie dawać pieniędzy na dzieci rodzinom zamożnym.

Ten program zrobił wiele dobrego, ale to nie znaczy, że nie może być jeszcze lepszy. Mówiłem to wielokrotnie, że 500 plus powinno mieć górny limit. Tych pieniędzy nie powinny otrzymywać rodziny zamożne, a ewentualne oszczędności należy przeznaczyć dla uczniów z najuboższych rodzin, aby mogli dokończyć naukę, gdy stają się pełnoletni – powiedział Cymański w 2018 roku. (Super Express)

Prezydent Duda kontra 500+

Co ciekawe, jak przypomina Money.pl, o odebranie 500+ najbogatszym apelował już nawet prezydent Andrzej Duda. Biorąc pod uwagę, że najważniejszy narciarz RP się ostatnio rozhulał i chce nawet zmienić konstytucję, być może będzie forsował odebranie dzieciom pieniędzy z 500+.

Czytaj także
Przeczytaj więcej