18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes załamany!

Czas żegnać Kaczyńskiego? Sondaże są bezlitosne

14.12.2021  12:11
Sondażowa klęska Prawa i Sprawiedliwości
Sondażowa klęska Prawa i Sprawiedliwości Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu przeżywa poważny kryzys, a być może nawet kilka naraz. Partyjne słupki opadły do 30-procentowego poziomu i mimo prób reanimacji, wcale nie zamierzają się podnosić. Jeśli taki stan się utrzyma, na polskiej scenie politycznej czekają nas spore zmiany, a Jarosław Kaczyński będzie szykował pożegnalną imprezę.

PiS zmaga się ze spadkiem poparcia już od czasu zeszłorocznego kryzysu aborcyjnego, który partia wywołała na własne życzenie. Przebudzenie wyborców nastąpiło jedynie na początku września tego roku, lecz po chwilowym wzroście do poziomu nawet 40 proc. nastąpił kolejny, ostry spadek.

Według teorii ekspertów żelazny elektorat partii Jarosława Kaczyńskiego wynosi mniej więcej tyle, ile obecne wyniki poparcia. Wyborców tych nie wystraszy szalejąca inflacja, afery, konflikt z Unią Europejską czy nieudolna walka z pandemią. Jednak ta ubóstwiająca prezesa grupa wyznawców nie zapewni PiS utrzymania władzy. Zjednoczoną Prawicę uratuje już tylko cud?

Sondażowa klęska PiS

Według najnowszego sondażu Kantar partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby odnieść zwycięstwo, ale o utrzymaniu władzy może jedynie pomarzyć. Na chwilę obecną PiS popiera 31 proc. badanych.

Drugie miejsce zajmuje zarządzana przez Donalda Tuska Koalicja Obywatelska, na którą swój głos zadeklarowało 24 proc. badanych. KO, podobnie jak PiS, ma problem ze stojącym w miejscu poparciem, które zatrzymało się kilka miesięcy temu i nic nie wskazuje, by doszło do jakiejkolwiek zmiany. Podium zamyka Polska 2050 z 14-procentowym poparciem.

Na wpuszczenie do Sejmu (choć nie zawsze) mogą jeszcze liczyć ugrupowania takie jak Konfederacja (7 proc.), Lewica (6 proc.) oraz Koalicja Polska-PSL (6 proc.).

Badanie przeprowadzono 10-12 grudnia na próbie 1000 pełnoletnich wyborców.