18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybory i chaos

Czy będzie cisza wyborcza? Decyzja PKW

Wojciech Kozicki
08.05.2020  11:35
Cisza wyborcza bez wyborów? A może życie bez polityki?
Cisza wyborcza bez wyborów? A może życie bez polityki? Fot: Piotr Molecki/East News

Wybory prezydenckie kiedyś się odbędą, ale głosowanie na pewno nie zostanie przeprowadzone 10 maja. Ten termin jest spalony, ale mimo to, ma obowiązywać cisza wyborcza. Tak przynajmniej twierdzą politycy i niektóre media. Państwowa Komisja Wyborcza ma na ten temat inne zdanie.

Wyborów nie będzie, ale czy będzie obowiązywała cisza wyborcza? Media już straszą karami za agitację, a politycy łkają, że nie będą mogli w sobotę lansować się w przestrzeni publicznej. Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza uważa, że ciszy wyborczej nie będzie.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć – brzmi oficjalny komunikat PKW.

PKW o ciszy wyborczej

PKW na stronie wybory.gov.pl informuje, że w związku ze zmienionymi przepisami nie może obowiązywać cisza wyborcza, a więc zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych.

Czy jednak opinia PKW ma jeszcze jakiekolwiek prawne znacznie? Kolejne źródła przypominają, że 16 kwietnia 2020 r. została uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania. – informuje PKW.

Wybory i cisza wyborcza

Byłaby to cisza wyborcza przed głosowaniem, którego nie będzie, a które zostanie unieważnione po tym, gdy się nie odbędzie chociaż udajemy, że się odbędzie. Chyba nikt już nie doszukuje się w tym logiki. Lepiej jednak gdyby cisza wyborcza obowiązywała i to jak najdłużej. To jedyna szansa, by polscy politycy przestali kłamać i opowiadać głupoty.

logo Tu się dzieje