18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

na łeb, na szyję

DRAMATYCZNY SPADEK POPARCIA PIS. Partia Kaczyńskiego idzie na dno?

Emilia Waszczuk
23.11.2021  13:13
Poparcie PiS drastycznie spada
Poparcie PiS drastycznie spada Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński powinien zacząć pakować manatki? Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości drastycznie spada. Opozycja lekką ręką może objąć władzę w Polsce.

Źle się dzieje u szczytów władzy. Rząd nie radzi sobie ani z kryzysem pandemicznym, ani z gospodarką, ani z trudną sytuacją na granicy. Polacy masowo zakażają się i umierają, PiS błaga opozycję o pomoc, inflacja szaleje, a konflikt z Białorusią trwa. Zdaje się, że nieumiejętność zaprowadzenia porządku w kraju i zapewnienia Polakom spokoju i względnej stabilności, wyjdą Prawu i Sprawiedliwości bokiem. Oto bowiem właśnie zaczynają stopniowo tracić poparcie obywateli.

Gigantyczny spadek poparcia dla PiS

Wedle najnowszego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej", poparcie dla PiS w ciągu jednego zaledwie miesiąca spadło aż o 6 punktów procentowych. Dziś głosować chce na nich 30 procent obywateli. Drugą siłą w państwie pozostaje Koalicja Obywatelska z wynikiem 21 proc. głosów. Dalej plasuje się Polska 2050 z poparciem 13 proc. wyborców. Na Lewicę głosować chce 8 proc. Polaków, na Konfederację 6, a na PSL 5.

Wszystko to oznacza, że PiS nie ma żadnych szans na samodzielną większość. Nie będą rządzić, nawet jeśli wejdą w koalicję z Konfederacją. Możliwe są za to rządy dzisiejszej opozycji, która w połączeniu zgarnia władzę w kraju. "Rzeczpospolita" wyliczyła, ile miejsc w Sejmie przypadłoby jakiej partii, gdyby wybory parlamentarne skończyły się z sondażowymi wynikami. PiS miałoby 189 posłów, KO 127, Polska 2050 - 71, Lewica 38, Konfederacja 22 a PSL 11. Jeden mandat przypada Mniejszości Niemieckiej.

Opozycja przejmie władzę?

Jest też inne badanie, tym razem zrealizowane przez United Surveys na zlecenie DGP i RMF. Tu PiS zyskuje poparcie 31 procent społeczeństwa (spadek o 4 pkt proc.). Mniejsze poparcie notuje też KO - 22 proc. głosów (-5 pkt proc.). Na Polskę 2050 głosować chciałoby 12 proc. ankietowanych, na Lewicę i Konfederację po 7. Do Sejmu dostałoby się też PSL z wynikiem 5,8 proc.

Co znamienne, wyniki sondażów United Surveys i IBRIS są do siebie bardzo zbliżone. W obu przypadkach opozycja może lekką ręką odebrać władzę Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej