18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

gigantyczna afera

DYMISJA MATEUSZA MORAWIECKIEGO? Premier zwołał konferencję prasową

Emilia Waszczuk
14.05.2021  14:11
Mateusz Morawiecki przestanie być premierem?
Mateusz Morawiecki przestanie być premierem? Fot: JACEK DOMIŃKI/REPORTER

Mateusz Morawiecki przestanie rządzić? Premier zwołał konferencję prasową po ujawnieniu przez NIK wielkiej afery. Możemy spodziewać się rozwiązania jego rządu?

Najpierw doniesienia portalu Onet, później miażdżący raport NIK. Czwartek 13 maja (tak niewiele brakowało do piątku) szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś potwierdził to, co wcześniej ustalili dziennikarze. Premier Mateusz Morawiecki działał na szkodę państwa i jego obywateli, perfidnie złamał prawo i sprowadził na skarb państwa straty w wysokości ponad 76 milionów złotych.

Szef rządu wbrew konstytucji i opiniom prawnym własnych prawników, w kwietniu 2020 roku podjął decyzję o organizacji wyborów kopertowych i zlecił Poczcie Polskiej ich realizację. Głosowanie na prezydenta zostało odwołane w ostatniej chwili, jednak pieniądze już przepadły, a pozostał niesmak, gigantyczny bałagan i potworne straty. Po wielomiesięcznym śledztwie NIK ustaliła, że winę za wyborczą farsę ponosi Mateusz Morawiecki, a nie - jak wcześniej uważano - Jacek Sasin. Za przewinienia, jakich dopuścił się premier, może grozić mu dymisja i upadek rządu, odpowiedzialność karna i finansowa oraz Trybunał Stanu.

Mateusz Morawiecki poda się do dymisji? Konferencja premiera

Po tym, jak Marian Banaś zaprezentował wyniki śledztwa, przedstawiciele PiS zaczęli zawzięcie wybielać Mateusza Morawieckiego. Zapewniali, że miał prawo łamać konstytucję, bo choć rządowi prawnicy twierdzili inaczej, choć inaczej stanowi prawo, to oni zinterpretowali je po swojemu. A że tylko decyzje partii są święte...

W piątek 14 maja w końcu przyszedł czas na wystąpienie premiera. Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową i... udawał, że nic się nie stało. A TO NOWOŚĆ!

Premier ani myślał tłumaczyć się z łamania prawa, nawet przez głowę mu nie przeszło także, by - tak jak to bywa w przypadku podobnych afer w innych państwach - podać się do dymisji. Mówił o czymś zupełnie innym - o pandemii. Szef rządu ogłosił, że... trzeba się szczepić, bo inaczej nie pokonamy koronawirusa. Tak, właśnie na takie ogłoszenia czekała dzisiaj Polska! 

Ruszamy dzisiaj z kampanią Ostatnia Prosta. Jeśli solidarnie przystąpimy do programu szczepień, to będzie to ostatnia prosta. Może długa, może trwająca jeszcze kilka tygodni, ale ostatnia w tej walce z wirusem

- powiedział premier.

Halo, a co z aferą??? Ktoś poniesie jakiekolwiek konsekwencje? Tego się niestety nie dowiemy, bo pan premier wystraszony możliwością niewygodnych pytań, nie przewidział na konferencji czasu na rozmowę z dziennikarzami.

Czytaj także
Przeczytaj więcej