18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

inflacja aż podskakuje z radości?

PiS rozdaje pieniądze! Tysiące złotych dla PRAWIE każdego

23.08.2022  16:19
PiS znów rozdaje pieniądze. Premier ogłosił przyjęcie kolejnych Plusów
PiS znów rozdaje pieniądze. Premier ogłosił przyjęcie kolejnych Plusów Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Polskę czeka kolejne wielkie drukowanie pieniędzy? rząd przyjął projekt ustawy o dodatkach do ocieplania domów. Każdy może dostać nawet 3 tysiące złotych.

Rząd PiS twierdzi, że walczy z inflacja i drożyzną, a ich sposobem na kryzys jest... dalsze rozdawnictwo pieniędzy. Już wcześniej obiecali wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych dla obywateli, którzy swoje domy ogrzewają węglem. Wtedy pojawiły się oskarżenia, że wspierają tylko nielicznych i to w dodatku tych najbardziej szkodzących środowisku, palących kopciuchami. Postanowili więc rozdawanie pieniędzy rozszerzyć.

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek całą serię dodatków pieniężnych, jakie państwo ma wypłacać Polakom. Skąd wezmą na to pieniądze? Nie wiadomo. Wiadomo, że to może jeszcze bardziej rozhulać problemy finansowe kraju.

Rząd rozdaje pieniądze na ogrzewanie domów

Wnioski o tak zwany dodatek węglowy składać można już od 17 sierpnia. Teraz rząd przyjął projekt ustawy o dopłatach dla gospodarstw domowych, które dawno zrezygnowały z węgla na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Już wiadomo, że o pieniądze ubiegać się będą mogły także osoby ogrzewające domy gazem, pelletem, drewnem, słomą czy ziarnami zbóż. Ale uwaga - dopłaty te będą w większości mniejsze, niż dopłaty do węgla.

Dodatki obiecane przez rząd będą oczywiście jednorazowe i będą wypłacane od początku października do końca kwietnia przyszłego roku. Ile kto dostanie?

  • 3 tysiące należą się osobom ogrzewającym domy przy pomocy kotła na paliwo stałe, zasilanego pelletem lub innym rodzajem biomasy
  • 2 tysiące dostaną ci, którzy domy ocieplają za pomocą kotłów olejowych
  • 1 tysiąc przypada dla tych, którzy używają kotłów na paliwo stałe, kominków, kóz, ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych, piecokuchni i pieców kaflowych, zasilanych drewnem
  • 500 złotych należy się posiadaczom kotłów gazowych zasilanych skroplonym gazem LPG.

Co ważne, o dopłaty można ubiegać się wyłącznie, gdy sposób ogrzewania był wcześniej zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku występowania różnych źródeł ciepła, wysokość dopłaty zależeć będzie od procentowego udziału danego źródła.