18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kiełbasa wyborcza?

DUDA OBIECUJE KOLEJNE PIENIĄDZE. Chce rozdać po 1,4 tys na głowę

03.06.2020  21:03
Andrzej Duda obiecuje pieniądze bezrobotnym
Andrzej Duda obiecuje pieniądze bezrobotnym Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Do Sejmu trafiła ustawa autorstwa Andrzeja Dudy. Prezydent chce, by osobom zwolnionym z pracy przez epidemię, przyznać "dodatek solidarnościowy".

Polska zmaga się z koronawirusem, a Andrzej Duda z kampanią wyborczą. Obiecał już między innymi dopłaty do... oczek wodnych przy każdym polskim domu. Teraz z kolei skierował do Sejmu projekt ustawy, która gwarantowałaby osobom zwolnionym z pracy przez epidemię, dodatkowe świadczenie pieniężne.

Wedle informacji z urzędów pracy i GUS, w kwietniu bezrobocie w Polsce wynosiło 5,8 procent. Okazuje się jednak, że jest dużo gorzej - autorzy Diagnozy+ twierdzą, że bezrobocie może wynosić nawet 10,3 proc. Skąd tak duży odsetek i ogromna rozbieżność? Wielu ludzi ciągle nie zaczęło szukać pracy, nie ma ich więc w oficjalnych statystykach!

Dodatek solidarnościowy

Tymczasem Andrzej Duda postanowił obiecać osobom, które pracę straciły, dodatkowe pieniądze. Już wcześniej pojawiły się informacje, że rząd przyzna nowym bezrobotnym dodatkowe świadczenie. Później obietnica ta została odwołana, a Andrzej Duda nagle złożył w Sejmie ustawę i obiecał Polakom pieniądze.

Nowe prawo miałoby dać bezrobotnym z powodu epidemii dodatek w wysokości 1400 złotych miesięcznie przez trzy kolejne miesiące. Są jednak warunki do spełnienia. Pieniądze miałyby przysługiwać jedynie osobom, które były zatrudnione na umowie o pracę i które miały opłacane składki społeczne przez co najmniej 90 dni przed zwolnieniem. Istotny jest też termin zwolnienia lub wygaśnięcia umowy - musiałby nastąpić po 31 marca.

Zobacz także
Przeczytaj więcej
Komentarze