18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wzruszające pożegnanie

Donald Tusk ODCHODZI! "Chciałbym wszystkim podziękować"

01.06.2022  13:35
Donald Tusk poinformował o odejściu
Donald Tusk poinformował o odejściu Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Lider PO Donald Tusk przestał sprawować funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Stołek po polskim polityku przejął Manfred Weber, europoseł niemieckiej chadecji. Był on jedyną osobą kandydującą na tę funkcję.

We wtorek wystartował kongres Europejskiej Partii Ludowej, podczas którego wybrani zostaną m.in przewodniczący EPL, a także sekretarz generalny. Zebranie miało odbyć się dopiero jesienią, lecz przyspieszono je na wniosek Donalda Tuska.

Donald Tusk odszedł z EPP

Lider PO zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, by całkowicie poświęcić się polskiej polityce. Jak wcześniej zaznaczał, nie ma przeszkód prawnych, by połączyć te stanowiska, lecz chce skupić się na sprawach krajowych.

Już za wami tęsknie, drodzy przyjaciele. Chciałbym wszystkim podziękować. Nie mówię do widzenia. Wrócę tu w nowej roli tak szybko, jak wygram wybory w Polsce. Zrobię to również dla was. Do zobaczenia i powodzenia - mówił Tusk podczas pożegnalnego wystąpienia.

Nowym przewodniczącym został Manfred Weber dotychczasowy szef tej frakcji. Jego kandydaturę poparło 447 delegatów kongresu, natomiast 55 było przeciw. Przebieg głosowania można było śledzić w sieci, na stronie EPP.

logo Tu się dzieje