18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mrrrau, ale z niego prezydent!

Duda przemówił na forum ONZ. Był TWARDY jak beton!

22.09.2021  11:54
Andrzej Duda i przemówienie na forum ONZ. Czy ten twardziel to naprawdę on?
Andrzej Duda i przemówienie na forum ONZ. Czy ten twardziel to naprawdę on? Fot: SPENCER PLATT/AFP/East News

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Był TWARDY! Oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Litwie, Polsce i Łotwie. Przy okazji zaatakował bogate kraje za niewystarczające działania w obliczu pandemii oraz poruszył temat szczepionek. Czy nasz polityk właśnie zaczął wyrastać na światowej rangi lidera?

Ale też Duda był twardy! Jak stal! Polski prezydent na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ ogłosił, że Białoruś prowadzi atak hybrydowy na naszą ojczyzną oraz Łotwę i Litwę. Co więcej, oskarżył też bogate kraje, także Polskę, że niewystarczająco zareagowały wobec konfliktu na Ukrainie, w Syrii i w Libii. Jego zdaniem, zabrakło też międzynarodowej solidarności w obliczu pandemii.

Andrzej Duda i przemówienie na forum ONZ. Był twardy?

Prezydent Duda zwrócił również uwagę na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Jego zdaniem szczepionka nie jest jedynie towarem podlegającym prawom rynku, ale przede wszystkim „jest prawem człowieka”. Dodał, że chciał, „by Polska od początku była krajem solidarnym, by nie kierowała się zasadą, że słabszy musi umrzeć”.

Solidarność. To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy – przemówił Andrzej Duda naforum ONZ.

Andrzej Duda ostro skomentował ostatnie „brutalne działania Białorusi”, która zmusza imigrantów do przekraczania polskiej granicy. Czy jego wypowiedź zaogni stosunki Polski z Białorusią?

Od wielu tygodni reżim Aleksandra Łukaszenki sprowadza do swojego kraju dziesiątki tysięcy zdesperowanych mieszkańców Bliskiego Wschodu, których pod pałkami policyjnymi zmusza do przekraczania naszych granic i próbuje wywołać sztuczny "kryzys humanitarny". Ludzie ci koczują potem na granicy, a reżim jest głuchy na nasze oferty udzielenia im pomocy humanitarnej. Ludzie ci, imigranci, traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa. Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic. Mówię to też jako przywódca Państwa, które doskonale potrafi rozróżnić kryzys humanitarny od działań hybrydowych i które wraz z sojusznikami uczestniczyło zaledwie parę tygodni temu w akcji ratowania uchodźców na lotnisku w Kabulu – powiedział Andrzej Duda.

Przy okazji skomentował swój udział w szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie. Czy zaczyna kreować się na międzynarodowego bohatera? Podkreślił, że wypowiedział się jako „przywódca kraju, który w 1989 roku obalił dyktaturę komunistyczną i odziedziczył po niej bardzo trudną sytuację ekologiczną”.

Byłem tam jednym z nielicznych przywódców bogatej Północy. Szukałem tam wzrokiem tych, którzy zbudowali i zaakceptowali budowę Nord Stream 2. Nie znalazłem ich – stwierdził polski prezydent.