18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

a to feler!

Duda pogrąży PiS? PREZYDENT ZABLOKUJE WAŻNĄ USTAWĘ

Emilia Waszczuk
21.01.2022  08:40
Andrzej Duda pogrąży PiS? Chce zablokować kolejną ważną ustawę
Andrzej Duda pogrąży PiS? Chce zablokować kolejną ważną ustawę Fot: Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda się nie udał? Prezydent znów gra PiS na nosie i chce zablokować jedną z ich najważniejszych ustaw. Jeśli to zrobi, Polska nie będzie walczyć z pandemią jeszcze bardziej...

Andrzej Duda ostatnio próbuje udowodnić, że może samodzielnie podejmować ważne dla Polski decyzje, jest prezydentem niezależnym i myślącym. Z tej okazji zablokował ustawę medialną zwaną "lex TVN", a następnie pojechał na narty i oznajmił, że to najważniejsze wydarzenie w jego kalendarzu roboczym.

Do głowy państwa przyszła chyba jednak refleksja i zrozumiał, że musi być poważny, jeśli ludzie mają go poważnie traktować. Pojawiły się więc doniesienia, że może chcieć zablokować kolejną bardzo ważną dla PiS ustawę. Tym razem chodzi o walkę z pandemią. Jak wiadomo, nasi rządzący ciągle niewiele robią w tej kwestii, a dzięki prezydentowi... mogą zrobić jeszcze mniej.

Duda pogrąży ustawę PiS o walce z pandemią?

Minister zdrowia zapowiadał ostatnio, że PiS przyjmie (kiedy? oczywiście nie wiadomo) ustawę umożliwiającą wprowadzanie ważnych obostrzeń pandemicznych. Mowa między innymi o sprawdzaniu certyfikatów covidowych i możliwości zablokowania dostępu do części usług antyszczepionkowcom. Projekt zmian w tej sprawie jest jednak ciągle "zamrożony" i nikt w PiS nie ma odwagi się nim zająć. Tymczasem pod obrad Sejmu trafić ma "ustawa Hoca", czyli projekt zakładający weryfikację szczepień przez pracodawców.

Partii, a przynajmniej jej części, bardzo zależy na przyjęciu ustawy, bo to dałoby podwaliny do kolejnych zmian, a także wprowadziło choćby pozory walki z pandemią. Okazuje się jednak, że projekt wybitnie nie podoba się prezydentowi. Andrzej Duda już nie raz przyznawał, że jest szczepionkosceptykiem, ogłaszał publicznie że boi się igły i dawał ludziom do zrozumienia, że szczepienia powinny być zupełnie dowolne. Ustawa Hoca dawałaby tymczasem pracodawcom możliwość blokowania etatów osobom niezaszczepionym lub kierowania ich do pracy, w której nie ma kontaktu z innymi ludźmi. W dobie szalejącej pandemii rozwiązania takie mogą zdawać się dość rozsądne, ale nie dla prezydenta.

Prezydent zachęca do szczepień, sam się zaszczepił trzema dawkami, ale nie jest za obowiązkiem szczepień i na ten moment jest dość sceptyczny wobec forsowanej przez rząd ustawy Hoca

- mówi informator "Super Expressu". - W takiej formie jest ona nie do przyjęcia - dodaje.

Prezydent na wojnie z PiS?

I zdaje się, że PiS rzeczywiście ma spory problem z Andrzejem Dudą. Jeden z ważniejszych polityków partii przyznaje - mogą pojawić się trudności. Wyraża jednak nadzieję, że "prezydent pójdzie po rozum do głowy".

Liczę, że ta refleksja osobista, która towarzyszyła w niedawnej chorobie prezydenta zaważy przy podejmowaniu przez niego decyzji w całej sprawie. Nie jest moją rolą oceniać czy krytykować możliwą decyzję prezydenta w sprawie ustawy Hoca, ale w tej kwestii stoję murem za tą ustawą, bo daje możliwości zabezpieczenia zdrowia obywateli. I to nie jest żadne ograniczanie swobód obywatelskich czy segregacja sanitarna. Jesteśmy przecież w środku największej pandemii, jaka dotknęła ludzkość od stu lat

- mówi w rozmowie z SE Joachim Brudziński.