18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jądrowa moc Trumpa

Duda załatwił. Wiemy kiedy będzie elektrownia atomowa w Polsce

Wojciech Kozicki
25.06.2020  11:41
Elektrownia atomowa w Polsce - nowe informacje
Elektrownia atomowa w Polsce - nowe informacje Fot: Sipa USA/Sipa USA/East News

Wizyta Andrzeja Dudy zrodziła pytania, czy w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Okazuje się, że są już konkretne plany i w naszym kraju pojawią się już wkrótce reaktory atomowej. Padł nawet bliski termin!

Kiedy powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa? Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego kraju Piotr Naimski ujawnił w RMF FM, że planujemy od 6 do 9 gigawatów mocy elektrowni jądrowych. Powiedział, że po wizycie Andrzeja Dudy możemy spodziewać się, że elektrownia jądrowa powstanie w Polsce, a „prace są zaangażowane”.

Pierwszy reaktor atomowy w Polsce

Naimski w RMF FM ujawnił, że pierwszy reaktor atomowy ma zostać oddany do 2033 roku. Na razie potrzeby jest jednak partner, który wspomoże projekt kapitałowo. W tym celu pomóc ma kredyt od Amerykanów i ich zaangażowanie.

To jest program budowy kilku reaktorów przez 20 lat. Pierwszy z nich ma być oddany w 2033 roku. Szukamy partnera, który się zaangażuje finansowo, który z nami będzie budował, a także pozostanie z nami podczas długiego okresu eksploatacji. Takich partnerów jest na świecie niewielu. Partner amerykański jest tutaj bardzo dobrym wyborem – powiedział Naimski w RMF FM.

Finansowanie elektrowni jądrowej w Polsce

Jak będzie finansowana budowa elektrowni? Okazuje się, że Amerykanie dadzą nam kredyt i za te pieniądze zrealizują projekt. Nie padła deklaracja, czy USA później będzie zarabiać na elektrowni, ale wiadomo jaki mamy klimat. Naimiski twierdzi jednak, że obiekt będzie należał do Polski. Nieznana jest jeszcze lokalizacja obiektu, ale konkrety mamy poznać w ciągu roku.

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej