18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

trzęsienie ziemi

Łukasz Szumowski do wymiany. DYMISJA MINISTRA ZDROWIA

18.08.2020  15:22
Minister Zdrowia do dymisji. łukasz Szumowski odchodzi z resortu
Minister Zdrowia do dymisji. łukasz Szumowski odchodzi z resortu Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przestanie pełnić funkcję szefa resortu. O swojej decyzji poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Potwierdzają się nieoficjalne doniesienia sprzed kilku tygodni. Łukasz Szumowski nie będzie dłużej pełnił funkcji ministra zdrowia. O odejściu z resortu polityk poinformował we wtorek na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, nie będzie dalej szefował resortowi zdrowia, nie zamierza jednak rezygnować z polityki. Odchodzi z rządu, będzie jednak nadal posłem.

Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia [...]. Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaję posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu [...], chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów - ogłosił.

Szumowski oznajmił, że o odejściu z ministerstwa myślał już wcześniej, jednak nie mógł zrobić tego z powodu epidemii. Przy okazji wymienił swoje - jak twierdzi - zasługi, podkreślając, że to dzięki niemu i jego zespołowi Polska dotąd radziła sobie z epidemią i przechodzi ją dużo lżej niż inne kraje.

Mamy zbudowany system, mamy system szpitali jednoimiennych, mamy rozbudowaną sieć laboratoriów i dzięki szybkim decyzjom, udało się, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, tak jak to było w krajach Europy Zachodniej, wielu bogatszych od nas. Oczywiście mamy przyrosty zachorowań, ale mamy też gospodarkę, która funkcjonuje i będziemy mieć pieniądze na dalszą walkę i leczenie innych chorób - powiedział.

Koronawirus - strategia na jesień

W czasie konferencji prasowej Łukasz Szumowski poinformował nie tylko o swoim odejściu z resortu zdrowia, ale też o działaniach, jakie ten podejmuje w związku z epidemią koronawirusa. Ogłosił, że opracowana została specjalna strategia na jesień, a wszystkie zalecenia zostały już przekazane odpowiednim osobom.

Co planuje Ministerstwo Zdrowia? Między innymi nadanie większych uprawnień lekarzom rodzinnym. Według założeń dostaną oni prawo zlecania testów w kierunku SARS-COV-2 swoim pacjentom. Ponadto resort planuje stworzyć specjalną sieć ambulatoriów dla osób chorych.

Chcielibyśmy, żeby osoby zdrowe i chore były oddzielane nie tylko czasowo w POZ-ach, ale również chcielibyśmy stworzyć - w ramach sieci szczególnie szpitali powiatowych, ale też innych szpitali - ambulatoria dla osób z objawami choroby. Rozbudowujemy sieć laboratoriów - powiedział.

Szumowski zapowiedział także zredukowanie liczby szpitali jednoimiennych.

W poniedziałek z Ministerstwa Zdrowia odszedł wiceminister Janusz Cieszyński. Polityk nie podał powodu swojej decyzji, podziękował za to za zaufanie Łukaszowi Szumowskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Czy czekają nas kolejne dymisje w resorcie? Co dzieje się w Ministerstwie Zdrowia? I kto zastąpi Łukasza Szumowskiego?

Przeczytaj więcej
Komentarze