18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

w PiS powariowali?

NIE MASZ DZIECI, NIE DOSTANIESZ EMERYTURY? Szokujący pomysł

28.01.2022  14:52
Wysokość emerytury uzależniona od liczby dzieci? Szokujący pomysł
Wysokość emerytury uzależniona od liczby dzieci? Szokujący pomysł Fot: Lopolo/Shutterstock

Piątkowa "Rzeczpospolita" donosi, że PiS rozważa przyjęcie prawa, które uzależni wysokość emerytury Polaków od zarobków ich dzieci. Sprawę komentuje rzecznik rządu Piotr Müller.

Politycy PiS zupełnie powariowali? Pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha oznajmiła na Facebooku, że w Polsce warto rozpocząć debatę nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym. Mówiąc prościej, chodzi o to, by emerytury polskich seniorów uzależnić od tego, ile w składkach oddadzą ZUS-owi ich dzieci. Co z tymi, którzy dzieci nie mają? Cóż...

Zaprezentowany kilka miesięcy temu projekt #StrategiaDemograficzna2040 wchodzi w ostatnią fazę akceptacji. Jednym z obszarów interwencji ujętym z dokumencie jest Zabezpieczenie finansowe rodzin, na które w skrócie składają się trzy podstawowe narzędzia, jakie ma do dyspozycji państwo – system podatkowy, transfery bezpośrednie oraz system emerytalny. Projekt Strategii zakłada w pkt.1.4.: Dalszy rozwój systemu emerytalnego w kierunku zwiększenia partycypacji rodziców we wkładzie ich dzieci w funkcjonowanie systemu.

 - czytamy we wpisie Barbary Sochy.

Słowa Barbary Sochy podchwycili dziennikarze "Rzeczpospolitej". W piątkowym wydaniu znajdziemy artykuł poświęcony pomysłowi uzależniania świadczeń od dochodów dzieci emeryta. Jak podaje dziennik, Ministerstwo Rodziny analizuje właśnie system alimentacyjny i chciałoby powiązać emerytury z zarobkami dzieci. Im więcej zarabiają potomkowie emeryta, a dokładniej - im wyższe odprowadzają składki - tym wyższe ten dostanie świadczenie.

Bez dzieci nie będzie emerytury? PiS już się wycofuje

Informacja o nowym pomyśle PiS oczywiście oburzyła społeczeństwo. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pospiesznie ogłosiło więc, że żadnych projektów zmian w tym kierunku nie ma, a oni jedynie debatują i analizują różne opcje. Do doniesień odniósł się także rzecznik rządu Piotr Müller.

Dementuję informację, że takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone. Absolutnie nie ma takiego pomysłu

- powiedział polityk w rozmowie z PAP.

Czytaj także