18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie III tura?

Protesty wyborcze! "Wybory będzie trzeba powtórzyć"

16.07.2020  09:48
Opozycja walczy, wpływają protesty wyborcze
Opozycja walczy, wpływają protesty wyborcze Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wybory prezydenckie zakończone, Andrzej Duda wygrał. Rafał Trzaskowski chyba jednak nie może pogodzić się z porażką i powrotem do rzeczywistości przesiąkniętej zapachami z Czajki. Opozycja od poniedziałku apeluje o składanie protestów wyborczych, a nawet unieważnienie wyborów prezydenckich.

Jak podaje w oficjalnym raporcie OBWE, wybory i głosowanie odbyły się w Polsce prawidłowo. Tymczasem opozycja apeluje, by jak najwięcej osób złożyło protesty wyborcze. W tym celu stworzono nawet specjalną stronę internetową. Akcja przyniosła efekty?

Protesty wyborcze

Jak podaje RMF24.pl, do tej pory w Sądzie Najwyższym zarejestrowano ponad 60 protestów dotyczących wyborów prezydenckich. Skargi w większości dotyczą niedoręczenia pakietu wyborczego, czy niedopisania do spisu wyborców.  Pojawiły się także protesty związane m.in. z odczytywaniem w lokalu wyborczym na głos danych i adresów osób odbierających kartę do głosowania. Niektórzy donoszą, że na ich kartach do głosowania nie było wymaganych stempli i pieczęci.

Docierają też sygnały, że zostaną zgłoszone protesty związane z możliwością podwójnego głosowania - gdy ktoś dopisał się do spisu, a jednocześnie pobrał zaświadczenia o prawie do głosowania. Aktualnie kilkanaście protestów czeka na rejestrację - podaje rmf24.pl

Protesty wyborcze można składać do 16 maja. Czy opozycja ma nadzieję, że uda się unieważnić głosowanie lub doprowadzić do powtórzenia wyborów? Były szef PKW stwierdził, że istnieje możliwość, by odbyła się III tura wyborów prezydenckich. Niektórzy politycy twierdza nawet, że Państwowa Komisja Wyborcza manipulowała i oszukiwała podczas liczenia głosów. 

Borys Budka z Platformy Obywatelskiej oświadczył, że "akt głosowania może być dobrze przeprowadzony, ale cała otoczka, zaangażowanie finansów publicznych, zaangażowanie mediów tzw. publicznych, sprawiało, że nie była to równa sytuacja".

Wybory nie były ani równe, ani uczciwe, ani też nie spełniały standardów demokratycznych. Moim zdaniem ukradziono Polakom prawdziwe wybory, które do tej pory były. Żądamy stwierdzenia nieważności tych wyborów - powiedział Budka. (TVN)

Sąd Najwyższy ma 21 dni na  rozpatrzenie protestów wyborczych. A jeśli nie zdąży tego zrobić przed końcem I kadencji prezydenta?

Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć - przewiduje były szef PKW Wojciech Hermeliński. (radiozet.pl)