18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Biliony monet

Gigantyczny dług publiczny. Będziemy spłacać rząd PiS do śmierci

24.09.2020  11:22
Dług publiczny wciąż rośnie. PiS bezradny
Dług publiczny wciąż rośnie. PiS bezradny Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Dług publiczny, który powiększa się z każdym tygodniem rządów PiS, będziemy spłacać do śmierci. Takiej dziury w budżecie nie było jeszcze nigdy. Koronawirusowy kryzys dołożył swoje trzy grosze to tej dramatycznej sytuacji.

Dług publiczny wisi nad nami ponuro i przerażająco. Zadłużenie państwa może wydawać się nam odległe i obce, ale to na nasze pracownicze barki spadnie spłacanie tego, co teraz jest zaciągane. Tak źle jeszcze nie było.

Rząd PiS zasłynął z rozdawania pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że prezenty od rządzących są jedynie pozorne. Każde 500 plus generuje kolejne koszty, które sami obdarowani będą musieli spłacać.

Dług publiczny rządu PiS nas zmiażdży

Pod koniec 2021 roku dług publiczny sięgnie... (uwaga, serio, trzymajcie się) ponad 1,52 bln zł! Tym samym jasne jest, że rząd planuje zadłużyć się na rekordową skalę. Alarmuje o tym "Rzeczpospolita". Oficjalnie nie mówi się, kto będzie musiał spłacać coraz to nowe pożyczki, ale jasne jest, że nasza sytuacja woła o pomstę do nieba.

Rząd PiS nie miał aż tak ryzykownych planów, ale kryzys wywołany przez koronawirusa zmienił dosłownie wszystko, w jednej tylko chwili. O ile na początku 2020 roku budżet państwa miał obejść się bez deficytu, a o tyle już teraz wiemy, że jest to absolutnie nierealny scenariusz. Wyniesie on bowiem najmniej 110 mld zł, a to tylko oficjalne szacunki.  

Dziś mamy zielone światło dla wysokiego wzrostu zadłużenia. Ale w 2021 roku zmieni się ono na żółte, a potem na czerwone. Akceptacja dla wysokiego poziomu długu zniknie, pojawi się presja na jego ograniczenie

– komentował Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Specjaliści alarmują, że wtedy zakończyć mogą się wszystkie programy typu 500 plus. Nagle pozbawieni finansowego wsparcia obywatele, przyzwyczajeni do czegoś zupełnie innego - mogą mieć problem z oswojeniem tej sytuacji.

Coś nam się widzi, że świetlana przyszłość nie jest póki co w zasięgu ręki naszego kraju. 

Przeczytaj więcej
Komentarze