18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

przyszła kryska na matyska

Braun ukarany! POSEŁ KONFEDERACJI TRAFI ZA KRATKI?

Emilia Waszczuk
13.10.2021  12:42
Grzegorz Braun ukarany. Pójdzie do więzienia?
Grzegorz Braun ukarany. Pójdzie do więzienia? Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Komisja Etyki Poselskiej podjęła decyzję o wymierzeniu najwyższej możliwej kary posłowi Konfederacji. Grzegorz Braun we wrześniu w Sejmie groził śmiercią ministrowi zdrowia. Dziś straci przez to olbrzymie pieniądze i może trafić za kratki.

Dokładnie 16 września Grzegorz Braun krzyczał z sejmowej mównicy słowa, które oburzyły i zszokowały opinię publiczną. "Będziesz wisiał" - grzmiał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Za swoje zachowanie został wykluczony z obrad, a nad jego głową zawisło widmo kary od prezydium Sejmu i Komisji Etyki.

Co więcej, sam Adam Niedzielski, a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, złożyli do prokuratury oskarżenie przeciw Braunowi. Nieokrzesanego posła Konfederacji oskarżyli o kierowanie wobec ministra zdrowia gróźb karalnych, w tym groźby śmierci. W sprawie śledztwo podjęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Grzegorz Braun ukarany przez Komisję Etyki

W środę 13 października zapadła bardzo ważna decyzja w sprawie Grzegorza Brauna. Komisja Etyki Poselskiej zakończyła "śledztwo" i orzekła, że poseł zostanie ukarany najwyższą możliwą karą - karą grzywny. W czasie obrad Braun tłumaczył, że jego słowa nie były groźbą śmierci, tylko odnosiły się do szerszej sytuacji i podkreślał swą dotychczasową postawę wobec epidemii COVID-19 i szczepień.

Tłumaczenia butnego posła nie pomogły. - Wszyscy wniosek o ukaranie najwyższą możliwą przez Komisję Etyki karą, czyli karą nagany, podjęli jednogłośnie - przekazał PAP przewodniczący Komisji Etyki Jan Łopata z PSL.

Słowa nienawiści, groźby karalne, to krok do tragedii i zachęta do przestępczych czynów

- podkreśliła z kolei wiceprzewodnicząca Komisji Monika Falej z Lewicy.

Grzegorz Braun straci ogromne pieniądze

Jaką dokładnie karę poniesie więc Grzegorz Braun? Poseł już został odcięty od dużych pieniędzy. Zanim sprawa trafiła do Komisji Etyki, prezydium Sejmu zażądało dla polityka kary obniżenia uposażenia o 50 procent na sześć miesięcy, a także odebrania mu 100 procent diety poselskiej na ten okres.

Nie ma już większych finansowych kar za tego typu przewinienia

- mówił o karze dla Brauna Grzegorz Czarzasty z Lewicy.

Ponadto posłowi Konfederacji grozi proces karny i wyrok za kierowania wobec ministra zdrowia gróźb utraty życia. Za podobny czyn odeks Karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności na okres do dwóch lat.