18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Europa ma dość Polski

Holendrzy chcą postawić Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości

Bartłomiej Ciepielewski
30.11.2020  10:46
Polska może mieć jeszcze większe kłopoty
Polska może mieć jeszcze większe kłopoty Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

We wtorek holenderscy deputowani będą głosować za uchwałą, zobowiązującą rząd do złożenia międzynarodowej skargi na Polskę. Jeśli projekt przejdzie, PiS stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Złożony przez posłów holenderskiej koalicji rządzącej projekt, wypomina Zjednoczonej Prawicy między innymi upolitycznienie sądów oraz niestosowanie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości, według której Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zostać zawieszona. Jeśli projekt zyska poparcie większości, to będzie pierwsza taka skarga w historii Unii Europejskiej.

W Polsce istnieje ingerencja polityczna w mianowanie  sędziów, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wciąż działa i uchyla sędziom immunitety, choć jej działanie powinno całkowicie zamrozić zabezpieczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości z kwietnia 2020 r. Istnieje poważne zagrożenie dla rządów prawa w Polsce - zaznaczają holenderscy politycy w projekcie.

Posłowie twierdzą, że jeśli rządy prawa w Polsce są niestabilne, to zagrożony jest również fundament oraz podstawa funkcjonowania UE. Treść projektu zawiera także zachętę skierowaną w stronę innych krajów do składania podobnych wniosków przeciwko Polsce.

Polski rząd komentuje oskarżenia Holandii

Według Zjednoczonej Prawicy holenderskie zarzuty to kolejny atak na polski rząd. Jak zaznaczył wiceminister sprawiedliwości, my też możemy postawić Holandii wiele poważnych zarzutów. Zdaniem polityka nikt nie powinien wtrącać się w polskie upolitycznienie sądów.

Nie damy się zakrzyczeć przez Holendrów ani zastraszyć, bo nie można przenosić art. 7 do innych traktatów. Zaś jeśli inne państwa zdecydowałyby się na spór prawny z Polską, to my mamy wiele argumentów - odgraża się wiceminister Sebastian Kaleta.

Weto Polski w sprawie budżetu UE może doprowadzić do rozdania unijnych dofinansowań bez uwzględnienia Polski i Węgier.

Przeczytaj więcej
Komentarze