18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Decyzja Szumowskiego

II tura wyborów i zmienione przepisy. "Poza kolejnością"

02.07.2020  11:07
II tura wyborów i ułatwienia dla osób starszych i w ciąży
II tura wyborów i ułatwienia dla osób starszych i w ciąży Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

II  tura wyborów prezydenckich budzi ogromne emocje. Wciąż nie wiadomo kto wygra – Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski. Okazuje się, że największymi przegranymi mogą być Polacy, którzy w trakcie głosowania zarażą się koronawirusem. Aby nie stała im się krzywda, zostały zmienione przepisy.

Koronawirus w Polsce atakuje jak rozjuszony dzik, rośnie liczba przypadków. Czy Polacy głosujący w II turze są zagrożeni? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział na antenie TVP Info zmiany w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych. Zadeklarował, że zostaną wprowadzone ułatwienia m.in. dla osób starszych i ciężarnych, które będą stały w kolejkach.

Koronawirus i II tura wyborów prezydenckich

Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne – zapowiedział Szumowski w TVP Info.

Przy okazji Łukasz Szumowski zapowiedział, kiedy nastąpi koniec pandemii. Jego zdaniem będzie to można ogłosić dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas nie będzie żadnych nowych zachorowań. Przyczynić się do tego może skuteczna i bezpieczna szczepionka

W Polsce mamy średnie tygodniowe już znacznie mniejsze. Spadły te ilości tak, jak zresztą prognozowaliśmy, że jak skończymy wymazywać te duże ogniska, to ilość tych nowych zachorowań będzie znacznie mniejsza. Dzięki temu tak naprawdę już uregulowana została kwestia wyjeżdżania osób ze Śląska do Czech. Dzięki temu mamy coraz to niższe wskaźniki i tak naprawdę trzymając ten reżim, trzymając te rygory oczywiście, bo to jest ważne, widać, że w Polsce tej transmisji poziomej nie jest tak dużo – uspokajał Szumowski w TVP Info.

Czytaj także
Przeczytaj więcej