18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

III etap odmrażania gospodarki

Decyzja rządu. Wielkie zmiany, znoszą zakazy i obostrzenia!

Wojciech Kozicki
13.05.2020  12:58
Konferencja Morawieckiego i odmrażanie gospodarki
Konferencja Morawieckiego i odmrażanie gospodarki Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do "normalnego życia społecznego". Zmianiają się reguły życia, zostaną zniesione liczne zakazy i obostrzenia w Polsce. Czy to znaczy, że wygrywamy wojnę z koronawirusem?

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w środę 13 maja ubolewał, że majowe dni nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny. Zamierza jednak nadal uwalniać gospodarkę. Ostrzega, że koronawirus jest nieprzewidywalny, może zaatakować o każdej porze i w każdym miejscu, co widać na przykładzie dramatu w kopalniach.

Po kilku minutach spijania sobie z dziubków z powodu wspaniałej tarczy antykryzysowej i mówieniu o tym co Polacy mają w sercach, przeszedł do konkretów…

Odmrażanie gospodarki - zmiany i nowy etap

Od 18 maja będą funkcjonowały zaklady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i inne wspomniane w rozporządzeniu. Dalej będzie obowiązywał rygor sanitarny, a klienci zakładów fryzjerskich mają rejestrować się zdalnie. Częściowo otworzone zostaną także niektóre restauracje, bary, puby i ogródki przy tych lokalach.

Koronawirus i komunikacja miejska

Nastapią także zmiany w podróżowaniu komunikacją miejską. Od tej pory zajętych może być maksymalnie 30% wszystkich miejsc siedzącyh lub stojących przypisanych według normy danego pojazdu.

Sport i edukacja

Od poniedziałku będa mogły odbywać się zajecia w szkołach policealnych. Można będzie tez uprawiać sport na stadionach i noiskach oraz w z pewnymi ograniczeniami w halach sportowych. Będa odbywały się także indywidualne zajęcia w szkołach artystycznych, co ma być ukłonem dla np. muzyków i filmowców.

Od 25 maja w klacach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to normalna edukacja, lecz "zajęcia opioekuńczo-dydaktyczne" - ogłosił Morawiecki.

Morawiecki stwierdził, że powrót do normalności jest możliwy, ale konieczne jest dystansowanie się i stosowanie środków dezynfekujących.

logo Tu się dzieje